E-devlet uygulaması olarak elektronik döküman yönetim sistemi ve bir uygulama
Electronic document management system as e-government application and an application
  1. Tez No: 231640
  2. Yazar: ŞAHİN ÖZGÜR ÇERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖMÜRBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Devlet vatandaşlarına vermiş olduğu hizmetlerin kalitesini her zaman yükseltmeye önem vermektedir. Gelişen Bilgi Teknolojilerinin devletin sunmuş olduğu hizmetlere entegrasyonu şüphesiz ki kaçınılmazdır.İnternet ve iletişim teknolojileri ile klasik devlet kavramı yeni bir boyut kazanmıştır. Devletin bu yeni yüzüne e-devlet denir. E-devletin amacı vatandaşlara verilen hizmetin daha şeffaf, hızlı, güvenilir ve tatmin edici olmasıdır. Temelinde bilgisayar yazılımlarının yattığı bu yeni devlet yaklaşımı belirli süreçlere sahiptir. Çalışmada bir e-devlet uygulaması olan Süleyman Demirel Üniversitesi'ne ait Papirus adlı Elektronik Evrak Yönetim Sistemi'nin analiz, geliştirilme, faaliyete geçirilme süreçleri ve işleyişi incelenmiştir. Papirus projesinin her aşamasında çıkan problemlere ve çözüm önerilerine diğer e-devlet uygulamaları göz önünde bulundurularak detaylı şekilde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Government always minds to improve the quality of service that it serves to its own citizens. The integration of the rising Information Technologies into government services is certainly unavoidable.The meaning of classical government reformatted by Internet and communication technologies. The new face of government is called e-government. The aim of e-government is the services, which are served to citizens, to become more clear, faster, trustable and satisfying. This new government approach, based on computer softwares, has specific processes. This study examines the processes of analysis, development, release of Papirus Electronic Document Management System which is an e-government software and belonges to Süleyman Demirel University. The problems occured in every phase of Papirus project and solution suggestions are dealt with by taking into consideration other e-government softwares.