Postmodern moda reklamlarının tüketici tepkilerine yönelik anlam çözümlemesi
The meaning analysis of postmodern fashion advertisiments oriented to consumer responses
- Tez No: 231707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN BABÜR TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, postmodern moda reklamlarının anlamını çözümlemeyi ve tüketicilerin postmodern moda reklamlarına yönelik tepki ve yorumlarını incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda, göstergebilimsel analiz moda reklamlarındaki görsel imgelerin postmodern kültürün temsilleri olduğunu açıklamıştır. Katılımcılar, reklam bilgilerini ve kültürel bilgilerini reklamları yorumlamada kullanmışlardır. Katılımcıların yorumlarındaki benzerlik ve faklılıklar, cinsiyet ve kültürel sermaye gibi toplumsal nitelikleri üzerinde temellenmiştir. Katılımcıların reklamlara yönelik olumlu ve olumsuz değerlendirmeleri her zaman satın alma davranışıyla sonuçlanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing the meaning of postmodern fashion advertisiments and investigating the consumer responses and interpretations oriented to postmodern fashion advertisiments. To this end, the semiotic analysis revealed that visual images in fashion advertisiments are representations of postmodern culture. The participants used their advertising and cultural knowledges in interpreting ads. The similarities and differences of participants? interpretations based on their social characteristics such as gender and cultural capital. Participants? positive and negative evaluations of ads did not always result purchase behavior.