Matematik öğretmenlerinin sınav değerlendirmelerinde kullandıkları notlandırma yöntemlerinin, öğrenci matematik başarı düzeylerinin ve aşamalı bir sınıflandırmaya göre belirlenmiş soru düzeylerinin öğrenci değerlendirme sonuçlarına etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of grading techniques used by mathematics teachers, student achievement levels and levels of questions based on a taxonomy of learning objectives on the assessment results of students? learning
  1. Tez No: 231793
  2. Yazar: TAHSİN TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma özelde matematik öğretmenlerinin sınav değerlendirmelerinde kullandıkları notlandırma yöntemlerini araştırırken, ölçme değerlendirme araçlarının karakteri üzerinde durmakta, değerlendirme yöntemlerinin güvenirlik, geçerlilik ve kullanışlılık ilkelerini, çeşitli seviyelerdeki soruların anahtarlarının hazırlanması ve öğrenciler tarafından bu sorulara verilen cevapların değerlendirilmesine etkilerini de araştırmaktadır.Çalışmada olasılıksız örneklem seçimi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kadıköy 4. Eğitim bölgesi matematik zümre öğretmenleri (40 öğretmen) oluşturacaktır. İlk olarak öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme ile ilgili düşüncelerini öğrenmek amacıyla anket uygulanmıştır. Daha sonra belirli bir konuda, farklı düzeyler ve kategorileri temsilen hazırlanan sorulara öğrencilerin verdiği cevapları, sezgisel ve analitik değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler incelenerek öğretmenlerin notlandırma alışkanlıkları tespit edilmiştir.Verilerin analizinde betimsel istatistik ve kategori yöntemi kullanılmıştır. Çalışma ile elde edilen veriler, soruların değerlendirme süreçlerinde zorluk dereceleri ile notlandırma davranışlarının ilişkisini ortaya koymuştur. Ayrıca sezgisel değerlendirme yönteminin analitik değerlendirmelere göre güvenirlik düzeyinin daha düşük olabileceği, sezgisel olarak notlandırma sürecinde öğretmenin değer yargıları, inanışları ve kavrama ait içerik bilgi düzeyi ile eğitimsel içerik bilgisinin notlandırma davranışlarını her şekilde etkileyebileceği şeklinde değerlendirilmiştir. Anketlerden elde edilen bulgularda ise öğretmenlerin ölçme-değerlendirme inanışlarının çoğunlukla, kavram içeriklerinden ziyade kelime anlamları ile sınırlı kaldığı, öğretmenlerin bir kısmının sonuç odaklı, bir kısmının ise süreç odaklı notlandırma yaptığı ve bu konuda bir standardın olmadığı gözlemlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Matematik Eğitimi, Ölçme ve Değerlendirme, Notlandırma, Sezgisel ve Analitik Değerlendirme
Özet (Çeviri)
While this study actually researches the grading way that mathematics teachers use in the exam evaluation, it also insists on character of evaluation and measuring tools, investigates principle of reliability, validity and practicality of evaluation methods, makes the keys of questions at variable levels and investigates the effects on evaluation of answers of these questions from students.This study has a non-positivist paradigm with interpretivist approach and also multi-method approach is used in terms of research instruments. In this study, the purposive sampling choice method is used. The study sample will be the mathematics teachers of Kadiköy 4. Education region (40 teachers). Firstly, the questionnaire was applied to learn the teachers? opinion about measuring and evaluation. Then, about a certain subject, intuitive and analytical evaluation for the students? answers of questions which are made for representation of different levels and categories was asked. By investigating the obtained data, teachers? grading approaches was established.For data analysis descriptive statistics and categorical method was used. The obtained data via this study established the relationship between the difficulty degree of question evaluation process and grading behavior. Those are also evaluated that Intuitive evaluation method?s reliability level may be lower than analytical evaluation and while intuitive grading process, the teachers? judgment, belief and knowledge level of concept content with educational content knowledge may effects grading behavior in all respects. According to data derived from the questionnaire, these are found that generally evaluation and measuring belief of teachers is limited with meaning of words instead of concept content, some of the teachers make grading with result focused but some of them are time focused and it is observed that there is no standard in this subject.KEY WORDS: Mathematics Education, Measurement - Assessment, Scoring, Intuitive and Analytical Assessment