Recycling of poly (ethylene terephthalate) through blending with highdensity polyethylene
Poli (Etilen tereftalat)'ın polietilen ile karıştırılarak geri dönüşümü
  1. Tez No: 76031
  2. Yazar: SEZGİN GÖKÇESULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN TİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
öz POLİ(ETİLEN TERAFTALAT)' IN YÜKSEK YOĞUNLUK POLİETİLEN İLE KARIŞTIRILARAK GERİ DÖNÜŞÜMÜ GÖKÇESULAR, Sezgin Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Teoman Tinçer Mayıs 1998, 56 sayfa Bu çalışma atık poli(etilen teraftalat) (PET) şişelerin çoğunluğunu yüksek yoğunluk polietilen'in (YYPE) oluşturduğu karışımlarda kullanılarak geri dönüşümünü kapsar. Avrupanın en büyük PET üreticileri arasında bulunan ülkemizde atık PET şişelerin geri dönüşümü ekonomik ve çevresel olarak önem taşımaktadır. YYPE-PET karışımların en önemli ve temel dezavantajı bileşenlerinin birbiriyle uyumsuz olmasından kaynaklanan mekanik zayıflıktır. Bu iki polimer arasındaki etkileşimi arttırmak için yapılmış olan çalışmalarda genel olarak reaktif olan veya olmayan blok kopolimerler kullanılmıştır. Halbuki bu çalışmada etkileşimi arttırmak için düşük molekül ağırlıklı reaktif katkılar (çeşitli silan bağlayıcılar ve vinil grubu içeren bazı bileşikler) kullanılmıştır. Karışımlar yüksek sıcaklıkta (265 °C), tek vidalı ekstürüzyon yöntemi kullanılarak ağırlıkça % 30, 40 ve 50 oranında PET içerecek şekilde hazırlanmıştır. Vida hızının, ekstürüzyon sayısının ve düşük oranlarda eklenen çeşitli katkıların (vinyl-tris-(beta-methoxyethoxy)silane, gamma-methacryloxypropyl-trimethoxysilane gamma-glyridoxypropyl-trimethoxysilane, maleic anhydride ve hexamethylenetetramine) mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Hazırlanan kanşımların morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Karışımlara eklenen reaktif katkıların % 30 PET kompozisyonunda kopmadaki dayanımı kaybetmeden kopmadaki uzamayı % 4' den % 300' ün üzerine çıkardığı görülmüştür. Aynı şekilde % 40 PET kompozisyonu için bu artış % 180' e kadar olmuştur. % 50 PET içeren karışımlarda reaktif katkılar kopmadaki uzamayı çok fazla arttıramamasına rağmen kopmadaki dayanımı arttırmıştır. Karışımla rın darbe dayanımı artan PET oranı ile düşmektedir. Eklenen reaktif katkılar darbe dayanımını % 50 PET içeren karışımlarda % 100 ve % 40 PET içeren karışımlarda % 500' den fazla bir oranda yükseltmiştir. Ayrıca hazırlanan karışımların morfolojisinin mekanik özelliklerle uyum içinde olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : YYPE-PET Karışım, Mekanik ve Morfolojik Özellikler, Uyumlulaştırma ve Silan Bağlayıcılar Vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECYCLING OF POLY(ETHYLENE TEREPHTHALATE) THROUGH BLENDING WITH HIGH DENSITY POLYETHYLENE Gökçesular, Sezgin M. S., Department of Chemistry, Supervisor : Prof. Dr. Teoman Tinçer May 1998, 56 pages This study covers recycling of poly(ethylene terephthalate) (PET) bottles through blending with high density polyethylene (HDPE), in which the major component is HDPE. Turkey is one of the greatest PET producer countries in Europe, and this makes the recycling of PET important both economically and environmentally for our country. The basic and important problem in HDPE-PET blends is the poor mechanical properties as a result of weak compatibility of blend components. To increase compatibility and interaction between these polymers different methods were applied. The majority of the work found in literature is based on the addition of some reactive or nonreactive block copolymers as compatibilizers in blending. However, in this work the compatibilization is achieved through the addition of low molecular weight reactive additives such as silane coupling agents and vinyl compounds. IllHigh temperature extrusion at 265 °C with a single screw extruder was used for the preparation of blends at 30, 40, 50 % PET composition by weight. Effect of screw speed, multiprocessing and reactive additives (vinyl\-tris-(beta- methoxyethoxy)silane, gomma-methacryloxypropyl-trimethoxysilane, gamma- glycidoxypropyltrimethoxysilane, maleic anhydride and hexamethylenetetramine) on tensile and impact properties of the blends were investigated. The morphology of the blends was examined with a scanning electron microscope (SEM). Ultimate elongation of the blends at 30 % PET composition was increased from 4 % to more than 300 % in the presence of silane coupling agents, without loss of the yield and ultimate strength. Similarly, the ultimate elongation was enhanced to 180 % for the blends with 40 % PET composition. At 50 % PET composition, although the additives did not increase the ultimate elongation values compared to unmodified blends, the ultimate strength values were relatively higher than the unmodified blends, It was observed that impact strength values of the blends decreased with increasing PET content. After the modification, about 500 % and 100 % increases were observed in impact strength of blends at 40 % and 50 % PET compositions, respectively. Furthermore, we observed that the morphology of the blends was in consistent with the mechanical properties obtained. Keywords : HDPE-PET Blend, Mechanical and Morphological Properties, Compatibilization and Silane Coupling Agents IV