9.sınıf fiziki coğrafya konuları öğretiminde gezi gözlem yönteminin önemi (Bağcılar ilçesi örneği)
Issues in teaching physical geography trip-observation 9.sınıf The importance of methods (For example Bagcilar district)
- Tez No: 231820
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, 9.sınıf Fiziki coğrafya konuları öğretiminde gezi-gözlemyönteminin önemi incelenmiştir. Program ile ilgili sorunlar tespit edilerek çözümönerileri ortaya konulmuştur. Bu amaca yönelik olarak İstanbul da Bağcılarilçesinde Orta Öğretim Kurumlarında coğrafya öğretmenleri ve öğrencilere biranket uygulanmış elde edilen sonuçlar istatistikî yöntemler kullanılarakaraştırmaya eklenmiştir.Coğrafyada kullanılan metotlar arasında öğrenci başarısında en fazla etkiliolan metodun gezi-gözlem olduğu tespit edilmiştir. Ancak gezi-gözlemmetodunun diğer metotlara göre daha fazla zamana ihtiyaç duyması ve maddiharcama gerektirmesi vb nedenler bu metodun Fiziki Coğrafya konularıöğretiminde uygulanmasını zorlaştırmaktadır.Sonuç olarak gezi gözlem yöntemi fiziki Coğrafya konuları öğretimindefaydalı bir yöntemdir. İmkanlar dahilinde kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the importance of Excursion-Observation Method in teachingphysical geography subjects in 9th grades was analyzed. Problems related togeography program were defined and solutions were offered to these problems. Tothis purpose, a questionnaire was conducted on geography teachers and students inhigh schools in Istanbul, Bağcılar and then the results were added to the study byusing statistical methods.Is has been detected that among all the methods used in geography lessonsthe most efficient one in terms of student success is Excursion-ObservationMethod. However, the reasons such as the fact that Excursion-ObservationMethod requires more money and time than other methods makes it more difficultto apply this method in teaching of geography subjects.As a result, Excursion-Observation Method is a beneficial method inteaching of geography subjects. It should be used within the bounds of possibility.