Çukurova'da II. ürün olarak yetiştirilen yemlik soya'nın (Giycine max (L) Merr.) biçim zamanının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 23184
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET 'Bu çalışma; ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 1991 yılı II. ürün yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırma, bölünmüş parseller deneme planında 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve çeşitler (Pioneer 9292, Pioneer 9441, Sandoz S4240 ve Sapeksa MC420) ana parselleri biçim zamanı ( çiçeklenme başlangıcı, çiçeklenme sonu ve meyve bağlama başlangıcı) kombinasyonları ise alt parselleri oluşturmuştur. Denemede incelenen Özellikler aşağıda özetlenmiştir. 1. Bitki Boyu Biçim zamanı kombinasyonları, bitki boyuna önemli derecede farklı etki yapmıştır. En yüksek bitki boyu 64. 5cm ile Pioneer 9441 çeşidinde III. biçim zamanında} en düşük değer ise 26.8 cm ile Pioneer 9292 çeşidinde ilk biçim samanında yapılan ölçümlerden alınmıştır. Genel olarak III. biçim zamanında yapılan ölçümlerden yüksek değerler, I. biçim zamanında yapılan ölçümlerden ise düşük değerler elde edilmiştir. 2. Yeşil Ot Verimi Yeşil ot. verimi, biçim zamanı kombinasyonlarından önemli ölçüde etkilenmiştir. Çeşitlerin yeşil ot verimleri biçim zamanı kombinasyonlarına göre çok farklılık göstermiştir. Biçim zamanı kombinasyonları içinde en yüksek yeşil ot verimi 2281.3 kg/da ile Sapeksa MC420 çeşidinden III. biçim zamanı ndaj en düşük yeşil ot verimi i «e 731.7 kg/da ile Pioneer 9292 çeşidinde birinci biçim zamanından elde edilmiştir.Biçim zamanının meyve bağlama başlangıcında uygulandığı kombinasyonlarda yeşil ot verimi çok belirgin bir şekilde yüksek bulunmuştur. 3. Kuru Ot Verimi Kuru ot veri mi de biçim zamanı kombinasyonlarından önemli ölçüde etkilenmiştir. Biçim zamanı kombinasyonları içinde en yüksek kuru ot verimi 573.3 kg/da ile Pioneer 9441 çeşidinde ve III. biçim zamanından alınmış, en düşük kuru ot verimi ise 136.0 kg/da ile Pioneer 9292 çeşidinden birinci biçim zamanında alınmıştır. Biçim zamanı kombinasyonları içerisinde çiçeklenme başlangıcı biçimleri, en düşük değerli, meyve bağlama başlangıcı biçimleri en yüksek değerli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-29- SUMMARV. This study was conducted at the experimental area of Field Crops Department in Çukurova University Agricultural Faculty in the second crop vegatatian period of 1991. The experiment consisted of split plot design with three replications being cultivars to main plots. In this research observed characters were fol lowed 5 1- The plant height, cutting time treatments significantly alloc ted the plant height. The highest plant was found with 64.5 cm from cv. Pioneer 9441 at the first pod stage the lowest value with 26.8 cm from cv. Pioneer 9292 at the first flower stage. The height values were found at first pod stage and the low values were found at the first flower stage. 2- The Sreen Herbage Yields Green herbage yield is considered effects of cutting time and interection between cultivars xcutting time were* signif-icant. Green herbage yields of the cultivars wnre greatly changed depending on the cutting time. The highest green herbage yield was found with 27.91.3 kg/da from cv. Sapeksa MC-420 at the first pod stage, while the lowest one was found with 731.7 kg from cv. Pioneer 9292 at the first f lower stage. 3- The Dried Herbage Yield Dried herbage yield, 3 considered effects of cutting time an interection between cultivars « cutting time were significant.The highest dried herbage yield was found with 573.3 kg/da -from cv. Pioneer 9441 at the first pad ötagej thta lowest dried herbag» yield was -found with 136 'kg/da from cv. Pioneer 9292 at the first flower stage. The height values were found at the fir°it pod stage and the low values were found #t the first flower stage» in the cutting time treatments.