Experiences and needs of mothers of children with autistic disorder
Otistik bozukluğa sahip çocuğu olan annelerin deneyimleri ve gereksinimleri
- Tez No: 231898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ALBAYRAK KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
The purpose of this study was to understand mothers of children with autism in terms of their experiences, needs, difficulties, stress levels and supports. Thirty mothers whose children were diagnosed as autistic were interviewed individually. The children were between three to eight years old. Sixty percent of children were in the mild to moderate form of autism where fourty percent were severe.Semi-structured interviews were implemented to mothers to get detailed information about themselves and their children. Additionally, the Questionnaire on Resources and Stress (QRS-FT) was used to see mothers' sources of stress and the Family Support Scale (FSS) was used to see mothers' support systems. Mothers also completed family information forms.The results of interview analyses showed that there was a time interval between mothers' first recognition of a problem in their children and their application to a professional. They were mostly sad and shocked when they heard the word autism and some mothers still feel the same. The responsibility of children was mostly on the mothers. Most mothers did not have any free time to relax. Being mothers of autistic children effected the social lives of mothers negatively.Children's communication and behavioral problems were among the top difficulties that mothers had to cope with. Mothers mostly stated needs concerning their children, like schools that would accept their children, more therapy sessions and other therapies. To be well enough to lead independent lives was the shared future expectation for their children by mothers. Lastly, mothers expected other people to be more understanding, empathic and aware of autism.Results from quantitative data also showed that mothers of children with autism perceived middle levels of stress and support. Mothers tended to have the highest mean scores from the pessimisim factor and the lowest mean scores from the parent and family problems factor of QRS-FT. Mothers perceived emotional support the most and caregiving support the least.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, otizme sahip çocuğu olan anneleri deneyimleri, gereksinimleri, yaşadıkları zorluklar, gerginlik düzeyleri ve destekleri doğrultusunda anlamaktır. Çocuğu otistik tanısı almış otuz anne ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Çocuklar üç ile sekiz yaşları arasındadır. Çocukların %60?ı hafif-orta düzey otizme, %40?ı ise ağır otizme sahiptirler.Annelerle kendileri ve çocukları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak amacıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Buna ek olarak, annelerin gerginlik kaynaklarını görmek amacıyla Aile Stresini Değerlendirme Ölçeği (ASDÖ) ve annelerin destek sistemlerini görmek amacıyla da Aile Destek Ölçeği (ADÖ) kullanılmıştır. Ayrıca anneler aile bilgi formlarını doldurmuşlardır.Yapılan görüşmelerin sonuçlarına göre, annelerin çocuklarında bir sorun olduğunu ilk fark etmeleri ile bir uzmana başvurmaları arasında bir zaman aralığı bulunmaktadır. Otizm sözcüğünü duydukları anda çoğunlukla üzüntü ve şok hissetmişlerdir ve bazıları halen aynı duyguları yaşamaktadır. Çocukların sorumluluğu genellikle annelerin üzerindedir. Birçok anne rahatlamak için kendisine zaman ayıramamaktadır. Otizmli bir çocuğa sahip olmak annelerin sosyal yaşamını olumsuz etkilemektedir.Çocuklarının iletişim ve davranış sorunları annelerin başa çıkmak zorunda oldukları en önde gelen güçlüklerdir. Anneler çocuklarını kabul edecek okul, daha çok bireysel eğitim oturumu ve başka terapiler gibi daha çok çocuklarına yönelik gereksinimler belirtmişlerdir. Annelerin çocukları için gelecekten beklentilerinin başında onların bağımsız yaşayabilecek kadar iyi olmaları gelmektedir. Son olarak anneler, diğer insanlardan daha anlayışlı, empatik ve otizmin farkında olmalarını beklemektedirler.Niceliksel verilerin sonuçlarına göre ise, anneler orta düzeyde gerginlik ve destek algılamaktadırlar. Anneler ASDÖ?den en yüksek ortalama puanı karamsarlık etmeninden, en düşük puanı ise ana-baba ve aile sorunları etmeninden almışlardır. Anneler en çok duygusal desteği, en az bakım desteğini algılamaktadırlar.