The effect of customer relationship management adoption on organizational performance in business-to- business setting
Müşteri ilişkleri yönetimi uygulamalarının işten işe ortamlarda şirket performansına etkileri
  1. Tez No: 231906
  2. Yazar: ÜLFET ZEYNEP ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı işten işe pazarlarda faaliyet gösteren organizasyonlarda müşteri ilişkileri yönetimi (MİY) uygulamalarının müşteri tatmini ve şirket performasına etkilerini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak bir model geliştirilmiş ve Türk şirketlerinden toplanan veriler ışığında analiz edilmiştir.Yapılan çalışmanın sonuçları MİY uygulamalarının hem müşteri tatminine hem de şirket performasına olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. MİY uygulamalarının şirketlerin pazarlama performasına olumlu etkide bulunduğu tesbit edilmiş ancak finansal performansa olumlu etki gözlenmemiştir. Ayrıca, arştırma sonuçları işten işe çalışan şirketlerde müşteri memnuniyetindeki artışların şirket performasında da iyileşmeye sebep olduğunu ortaya koymaktadır.Bu tezin literatüre temel katkısı işten işe pazarlarda MİY uygulamalarının tanımlanmasında özgün değişkenler sunması ve nispeten literatürde daha az çalışılmış olan işten işe pazarlarda MİY uygulamalarını derinlemesine araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of customer relationship management (CRM) practices on customer satisfaction and firm performance in business-to-business markets. The model developed for this purpose is tested empirically through data obtained from Turkish companies.The results indicate that CRM adoption has a significant positive effect on both customer satisfaction and organizational performance. It is also observed that CRM adoption significantly affects organizational marketing performance, but not financial performance. Additionally, the results reveal that enhanced customer satisfaction leads to better organizational performance in business-to-business organization.This study contributes to existing literature in terms of new variables in the operationalization of CRM adoption in business-to-business markets, and the novel investigation of the CRM concept in business-to-business organizations.