Factors affecting the turksih accounting practices during the republican era
Cumhuriyet Döneminde Türk muhasebe uygulamalarını etkileyen faktörler
- Tez No: 231927
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, İşletme, History, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tez Türk muhasebe uygulamalarının Batı Avrupa ve Kuzey Amerika örneklerinden farklı şekilde geliştiği varsayımı üzerinde kurulmuştur. Merkantalist bir geçmişi olan, bu deneyimi de endüstri devrimi ile perçinleyen ekonomilerde pazarın derinliği ve gelişmişliği, sermaye piyasalarının varlığı, geçmiş ekonomik kriz deneyimleri, ve bağımsız meslek örgütleri muhasabe uygulamalarını etkileyen başlıca faktörler arasında sayılabilinir. 19. yüzyıldan başlayarak 1980'lere kadar Türkiye bu faktörlerin çoğunu bünyesinde taşımıyordu; bu yüzden de muhasebe uygulalamalarının gelişimi farklı bir yol izlemek zorunda kaldı.Tezin hipotezi Türkiye'deki muhasebe uygulamalarının piyasa güçleri ile değil de, mevzuatla şekillendiği yolundadır. Bu iddiayı desteklemek için son yüzyılın çeşitli dönemlerinde olası piyasa güçleri incelenmiş ve bunların hiç birinin sistemi etkileyecek derinliğe ve ekonomik büyüklüğe sahip olmadığı görülmüştür. Öte yandan devlet getirdiği kanunlarla azgelişmiş bir ekonomide çift taraflı kayıt sistemini yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Ancak 1980'lere gelindiğinde modern defter tutma ve raporlama ihtiyacı özel sektörü ?uygulamaları yasalarla şekillendirme? modelini zorlama itmiş, 1990'lardaki uluslararası gelişmeler de bu değişime katkıda bulunmuştur. Halihazırda kanun koyucuların muhasebe uygulamaları üzerindeki etkileri büyüktür ama giderek piayasa güçleri uygulamaların evrimi üzerine çok daha baskın olmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the assumption that the development of Turkish accounting practices do differ from the West European and North American ones. In the countries possessing a mercantilist past, followed by an industrial stage, generally the existance of stock markets, the nature and the size of their industry, past economic crisis, and independent accounting organizations can be identified as the main factors for the development of accounting practices. Since Turkey had not possessed most of these factors (starting from 19th century till 1980s) the evolution of the above mentioned practices had to take a different route.The thesis? hypothesis is that the Turkish accounting practices were mainly shaped by the laws instead of market forces. To support the hypothesis an analysis of the market forces in different periods of the last century has be done and it is concluded that none of them showed enough economic sophistication nor a significant size to become a force to push the development of accounting in Turkey. Instead the laws, mainly tax laws, tried to require double-entry bookkeeping from an underdeveloped economy. The emerging private sector started to challenge this model by depending more and more to modern bookkeeping and reporting, starting 1980s, and the international factors of 1990s added momentum to that change. Still, accounting practices are heavily influenced by legal procedures but their evolution is getting more and more affected by the market forces.