Gender roles, ethics of care and social dominance orientation: A feminine view on hierarchy
Cinsiyet rolleri, ilgi etiği ve sosyal baskınlık yönelimi: Hiyerarşiye feminen bir bakış
- Tez No: 231928
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mevcut çalışma, biyolojik cinsiyet, sosyal olarak edinilen cinsiyet şemaları, kullanılan etik paradigmalar (ilgi etiğine karşı adalet etiği) arasındaki ilişkiler ile bu ilişkilerin hiyerarşiye bakışa (sosyal baskınlık yönelimi) etkilerini araştırmıştır. Araştırmaya biri İstanbul'dan (61 kadın, 41 erkek) diğeri ise Çanakkale'den (61 kadın, 51 erkek) olmak üzere iki örneklem dahil edilmiştir. Nüfusbilimsel veri formuna ek olarak, Çocukluk İkilemleri Kullanan Ahlaki Yönelim Ölçeği (Yacker ve Weinberg, 1990), Bem Cinsiyet Rolü Envanteri (Bem, 1981), Sosyal Baskınlık Yönelimi Ölçeği-6 (Pratto ve diğerleri, 1994) kullanılmıştır. Cinsiyetin, hem cinsiyet rolleri hem de sosyal baskınlık yönelimi (SBY) üzerinde anlamlı etkileri bulunmuştur. Erkeklerin kadınlara göre daha maskülen, kadınların ise erkeklere göre daha feminen olduğu görülmüştür. Ayrıca, erkeklerin sosyal baskınlık yöneliminin kadınlarınkinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Çanakkale örnekleminin İstanbul örneklemine göre hem daha maskülen hem de daha feminen olduğu bulduğu bulunmuştur. İstanbul örneklemi için erkeklerde ilgi etiği ile feminenlik arasında olumlu bir korelasyon bulunurken, kadınlarda ilgi etiği ile maskülenlik arasında olumsuz bir korelasyon bulunmuştur. Ancak, Çanakkale örneklemi için benzer korelasyaonlar saptanmamıştır. Sonuçlar ayrıca, feminenlik ile sosyal baskınlık yönelimi arasında olumsuz bir korelasyon olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Bulgular, Sosyal Baskınlık Teorisi (Sidanius ve pratto, 1999) Cinsiyet Şema Teorisi (Bem , 1974) ve İlgi Etiği (Gilligan, 1981) çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is an investigation of the relationships between biological sex, socially acquired gender schemas, adoption of particular ethical paradigms (ethics of care vs. ethics of justice), and the interplay between these variables as they relate to attitudes towards hierarchy (social dominance orientation). Two samples; one from Istanbul (61 female, 41 male), and the other one from Çanakkale (61 female, 51 male) were recruited for the study. In addition to a demographic data sheet, Moral Orientation Scale Using Childhood Dilemmas, (Yacker and Weinberg, 1990), Bem Sex Role Inventory (Bem, 1981), and Social Dominance Orientation Scale-6 (Pratto et al., 1994) are utilized. Sex was found to have significant main effects on both gender roles and social dominance orientation (SDO). Males were higher than females in masculinity, and females were higher than males in femininity. Males were also higher than females on SDO. Participants from Çanakkale were higher both on masculinity and femininity than their Istanbul counterparts. For the Istanbul sample, ethics of care was positively correlated with femininity for males, and negatively correlated with masculinity for females. No such correlations were found for the Çanakkale sample. The results also revealed a negative correlation between femininity and social dominance orientation. The implications of the findings are discussed by bringing together the theoretical frameworks of Social Dominance Theory (Sidanius and Pratto, 1999), Gender Schema Theory (Bem, 1974), and Ethics of Care (Gilligan, 1981).