The impact of foreign direct investment spillovers and international trade on innovation capability in Turkey and comparative emerging markets
Doğrudan yabancı yatırımının ve uluslararası ticaretin türkiye ve karşılaştırmalı gelişmekte olan ülkelerde yenilik (innovasyon) kabiliyetine etkisi
- Tez No: 231945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 1995?2005 döneminde Türkiye, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyetinde, doğrudan yabancı yatırımları ve uluslararası ticaretin innovasyon kabiliyeti üzerindeki yayılma etkisi (spillover effect) incelenmektedir. Yukarıda belirtilen görüşleri test etmek için panel data modelleri kullanıldı. Ampirik bulgular doğrudan yabancı yatırımının yerli innovasyon kabiliyeti üzerinde yayılma etkisine sahip olduğunu desteklemektedir.Uluslararası ticaretin innovasyon kabiliyetine etkisinde ise, araştırma ve geliştirme yoğunluklu sektörlerde yapılan ithalatın artı yönde etkisi olduğu görülmektedir fakat bu sektörlerde yapılan ihracat eksi yönde etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of FDI and international trade on innovation in Turkey and comparative emerging markets is analyzed.Panel data models are employed to test two competing hypotheses. The effect of FDI on innovation in Turkey and comparative emerging markets is analyzed by testing different econometric models such as Ordinary Least Square (OLS), Fixed Effects Model (FEM) and Random Effects Model (REM). The empirical evidence support that FDI inflows generate spillover effects on domestic innovation capability in Turkey, and comparative emerging countries.In addition import of R&D intensive sectors have positive influence whereas export of R&D sectors have a negative impact.