Grafoloji ve personel seçimi
Graphology and employee selection
  1. Tez No: 231999
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKMENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde personel seçiminin tüm kurumlar açısından, kurumun performansı ve işleyişi açısından büyük önem taşıdığı bilinmektedir Bu alanda nitelikli hizmet verebilmek için doğru işe doğru kişiyi yerleştirme anlayışıyla, personel seçiminde pek çok yeni ve etkili yöntemin arayışı içine girilmiştir.Grafoloji'nin bu ihtiyaca cevap verebilecek etkili yöntemlerden olduğu bugün pek çok ülkede kabul görmüştür. Grafoloji (graphology) Yunanca“graphein”, yazmak ve“logos”,sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş, el yazısından kişilik analizi yapan bir bilim dalıdır. Aydınlanma döneminde, konusu davranışı incelemek olan akılcı psikoloji yerine deneysel psikolojiyi çalışan psikoloji akımından doğmuştur. Tarihsel açıdan eski bir yöntem olmasına rağmen bilim olarak kabul edilmesi ve üniversitelerde yerini alması 1970 li yıllardan sonra olmuştur. Avrupa'daki pek çok üniversitede ders olarak okutulmakta, Almanya, İsviçre, Hollanda, İngiltere, Rusya, İsrail, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İtalya gibi ülkelerde Grafoloji ile ilgili kuruluş, derneklerin olduğunu konuya ilişkin çok sayıda yayınla yerini sağlamlaştırdığı görülmektedir. Bununla birlikte Fransa, İspanya, İtalya Arjantin gibi ülkelerde bu alanda lisans ve master programları bulunmaktadır.Günümüzde grafolojiyi yazıdan hareket ederek onu yazanın fiziksel-ruhsal kişiliğini, zekâ yapısının huy ve karakterindeki eğilimleri, hangi mesleklere yatkın olduğunu, hangi hastalıkla yakalanma olasılığı bulunduğunu v.b. ortaya koyan deneysel bir bilim olarak tanımlamada araştırmacılar görüş birliği içindedirler. Yazıbilim; tıp, psikoloji, sosyoloji ya da gözleme dayalı diğer disiplinlerle işbirliği halindedir. Grafolojiden personel seçimi ile endüstride, hastalıkların bazılarının teşhisinde tıpta, suçluların belirlenmesi ile adli alanda, mesleğe yönlendirme ile eğitimde, rehberlik ve diğer benzeri uygulamalarla sosyal yapının her düzeyinde yararlanılmaktadır.Ülkemizde konu ile ilgili yayının, bilimsel araştırmanın yok denecek kadar az olması, eğitiminin verildiği bir kurum yada kuruluş olmaması, Grafolojiden sınırlı sayıda uluslar arası şirket dışında faydalanılmaması dikkat çekicidir.Bu araştırma sonucunda:Personel seçiminde çok çeşitli test yöntemler kullanılmasına karşın, diğer projektif tekniklere göre avantajlı ve kullanım sınırlılıkları daha az olan, önemli veriler sağlayan Grafoloji yönteminin kullanılmasının avantajları ifade edilmektedir.Üniversitelerde bu alanda bölümlerin açılıp, öğretim elemanları ve alanda çalışacak nitelikli kişilerin yetiştirilmesi, bunun yanında eğitim, tıp, psikoloji, hukuk alanlarında ders olarak okutulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, it is known that personnel selection is of capital importance in terms of the performance and operation in all organizations. In order to provide qualified service in this field, a quest for new and effective methods of personnel selection has started, with the concept of placing the right person to the right job.It has been widely accepted in many countries that graphology is one of the effective methods which correspond to this necessity. The word graphology is constituted from ?graphein? meaning ?to write? in Greek and ?logos?. It is a method of personal analysis through handwriting. It emerged from the psychological movement which studies experimental psychology instead of cognitive psychology in the age of enlightenment. Despite being an old method, graphology was accepted as a science and took its place in universities after 1970s. It is taught in many universities in Europe. It is also seen in countries such as Germany, Switzerland, The Netherlands, England, Russia, Israel, Brazil, United States of America, Spain and Italy that there are organizations dealing with graphology, and graphology has stabilized its place with a significant number of publications regarding the method. In addition, in countries like France, Spain, Italy and Argentina, there are undergraduate and post graduate license programs in universities.Today, there is a common definition of graphology among researchers: an experimental branch of science which, by using writing as base, reveals the physical-psychological characteristics of the writer, his/her intelligence, which kind of jobs he/she is inclined to, which diseases is he/she prone to have etc. Graphology is in cooperation with medicine, psychology, sociology and other observational disciplines. Industry takes advantage of graphology while selecting personnel; medicine uses it while diagnosing some kind of diseases and judicial authority does so when detecting criminals. It is also used by education for vocational guidance and in all levels of social structure for counseling.It is striking that in addition to the lack of schools where graphology is taught and companies other than a few international firms using graphology, there are scarcely any publications or scientific researches regarding the field in our country.This study consequently states that:Although a great variety of methods is used in personnel selection, there are advantages of using graphology, which is more useful and less limited when compared to the other projective techniques.It is recommended that departments in universities working in this field be opened up, instructors and qualified personnel to work in the area be trained, and graphology be taught in the areas like education, medicine, psychology and law.