Sahtecilik ve tahrifata karşı geliştirilmiş kıymetli kâğıt ve belgelerin tasarım - teknolojik özellikleri, örnek bir resmi belge tasarım önerisi
Design and technological properties of valuable paper and documents developed against forgery and falsification, sample for a formal document design suggestion
- Tez No: 293191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada, sahtecilik ve tahrifata karşı geliştirilmiş kıymetli kâğıt ve belgelerin tasarım ve teknolojik özellikleri, sahtecilik yöntemleri, belge, imza ve yazı sahteciliğinde grafolojik tetkik yöntemleri ve bu belgelerin taşıması gereken asgari güvenlik unsurları incelenmiştir. Ülkemizde kullanılan kıymetli kâğıt ve belgelerin güvenlik özelliklerini incelemek amacıyla anket çalışmaları yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre ülkemizde kullanılan kıymetli kâğıt ve resmi belgelerin güvenlik açıkları tespit edilmiş ve incelemeler sonunda diplomalardaki güvenlik açığı endişe verici düzeyde bulunmuştur. Yapılan anket sonucundan yola çıkarak, benzeri resmi belgelere örnek olabilecek bir diploma; sahtecilik, kopyalanma ve tahrifata karşı tasarım ve teknolojik özellikleriyle uygulanabilir model halinde tasarlanmıştır. Ayrıca standart bir matbaada basılabilir, ancak kopyalanamaz bir fon tasarımı da geliştirilmiştir. Bununla birlikte imza, yazı ve yüz fotoğrafı gibi biyometrik özelliklerinin belgeye aktarılmasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır. Yine örnek fon tasarımında olduğu gibi ülkemiz şartlarına uygun olarak geliştirilmiş, kişiye özel T.C. kimlik numaralarından algoritmik bir formülle elde edilen veriler iki boyutlu barkoda dönüştürülmüş ve bu yöntemle de belgeye farklı bir kopyalanamaz özellik sağlanarak, sorgulamaya örnek bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, design and technological properties of valuable paper and documents developed against forgery and falsification, forgery techniques, graphological verification methods in document-signature-handwriting forgery, minimal security elements which need to be carried by these documents and determination methods of these elements are examined. Questionnaire studies have been performed to investigate security situations of valuable paper and documents which are being used in Turkey. According to the results of these questionnaires, security deficiencies in valuable paper and official documents have been determined. After examination of these security deficiencies in diplomas have been found as worrisome. According to questionnaire results, a diploma, which can be a sample for similar formal documents, has been designed as a practicable model in design- and technology-wise against forgery, copying and falsification. Moreover, a layout design, which can be printed in a standard printing press but cannot be copied, has been also developed. In addition, it is derived that transferring the biometrical properties -like signature, handwriting, facial photo- of a person into the document would be very useful. Furthermore, another sample characteristic study has been developed according to Turkish conditions. In this study, the data derived from personal citizenship ID by using an algorithmic formula has been converted to 2D barcode. By the use of this method, the document has gained copy-protection and a sample model has been created for inquisition.