Trabzon tarihi bibliyografyası
Bibliography of Trabzon history
  1. Tez No: 231998
  2. Yazar: YÜKSEL KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada, Trabzon Tarihi hakkında yazılmış olan eserler bir araya getirilerek düzenli bir bibliyografik eser ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu konuda yazılmış olan kitap, tez, makale ve bildiriler çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Yerli çalışmaların yanı sıra yabancı eserler de ulaşılabilindiği ölçüde verilmeye çalışılmıştır.Araştırma sürecinde ülkemizdeki belli başlı kütüphanelere gidilip eserler bizzat tespit edilmiştir. Bunun yanında internet üzerinden de çeşitli bilimsel veritabanları ve yerli ve yabancı üniversitelerin kütüphaneleri taranmak suretiyle de eser künyelerine ulaşılmaya çalışılmıştır.Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Trabzon Tarihini ilgilendirecek konuları ele alan kitaplara yer verilmiştir. İkinci bölüm bu konuda yapılmış tez çalışmalarına ayrılmıştır. Makale ve bildiriler ortak başlık altında üçüncü bölümde verilmiştir. Son bölümde ise ulaşılan bu eserler belirli kriterler (Eserde incelenen konunun ait aldığı dönem, eserin yayınlandığı tarih, eserin kaleme alındığı dil ve konusu) dikkate alınarak değerlendirilmiş ve bunlar grafikler halinde verilerek, çalışma sonucunda elde edilen bulgular bir bütün halinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca eser künyelerinin bitiş kısmına eserin dahil olduğu konulara göre belirli konu başlıkları konularak eserlerin ilgili oldukları konular verilmeye çalışılmıştır.Çalışmada elde edilen bulguların niceliği Trabzon'un tarih içinde ne derece büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren Trabzon hakkında ortaya konulan eserlerin tüm eserler içindeki oranına bakıldığında, bu dönemden itibaren Trabzon Tarihi ile ilgili yapılan çalışmaların arttığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compose a systematic bibliographic work by collecting the works about History of Trabzon. Books, theses, articles and papers about this subject were included in to this study. Local works as well as the foreign works are in this study?s extension.Works about the subject were determined in person by going some principal libraries in our country. At the same time, by researching various academic databases and local and foreign universities? libraries in the web, it was aimed to access the tags about the subject.This study consists of four chapters: Books about Trabzon?s History were written down in the first chapter. Academic theses about the subject were included into the second chapter. Articles and papers were given in one title in the third chapter. At the last chapter, works which were able to accessed, were judged by considering some criteria (Time period of the work?s subject, work?s publication date and language). Then, in order to point out the results completely, these results were graphicated. In addition, it was intended that what subject is the work about, by adding specific subject titles to the tags? end.Quantity of the results of this study shows the importance of Trabzon in the history. Especially, the results show us that the ratio of studies about Trabzon?s History which were published from 1990s to today in all studies is rising.