İlkögretim ögrencilerinin başarılarının değerlendirilmesinde hale etkisi
Halo effect on evaluation of primary school student?s achievement
- Tez No: 232006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu arastırma, ilkögretim okullarında görev yapan 7. sınıf sosyal bilgilerdersi ögretmenlerinin, ögrencilerin basarılarını degerlendirmeleri esnasındahale etkisi altında kalarak degerlendirme yapıp yapmadıklarının tespit edilmesi,degerlendirmelerde bu etki söz konusu ise rol oynayan faktörlerinincelenmesini amaçlayan iliskisel tarama modelinde bir çalısmadır.Arastırma 2006-2007 egitim ögretim yılında, stanbul ili, Ümraniye veKadıköy ilçesindeki 14 ilkögretim okulundaki 14 sosyal bilgiler ögretmeni ve159 ögrenciyle yürütülmüstür. Arastırmada, kisisel bilgi formlarının yanı sıraarastırmacı tarafında gelistirilen 6 açık uçlu sorudan olusan Sosyal BilgilerBasarı Degerlendirme Sınavı (SBBDS), 45 maddeden olusan Ögrenci AlgılamaÖlçegi (ÖAÖ) ve Ulutas (2003) tarafından gelistirilen 30 çoktan seçmeli sorudanolusan Ölçme Degerlendirme Alan Bilgisi Testi (ÖDAB) veri toplama aracıolarak kullanılmıstır.Arastırmaya katılan ögretmenlerden öncelikle SBBDS'nı, ders vermisoldugu sınıftan random olarak belirlenen ögrenci grubuna uygulamasıistenmistir. Bu uygulamaların kisisel bilgi içeren kısmı kapatılarak 3 adetfotokopi çekilmis (farklı degerlendiriciler için) ve uygulamaların asıllarıögretmenlere verilerek degerlendirmeleri istenmistir. Bu degerlendirmelerinardından ögretmen her ögrenci için Ögrenci Algılama Ölçegi (ÖAÖ)'nidoldurmustur. Son olarak da ögretmen, kisisel bilgilerinin yanı sıra ÖlçmeDegerlendirme Alan Bilgisi (ÖDAB) testini doldurarak arastırmaya vermisoldugu destegi sonlandırmıstır. Daha sonra tüm okullardan elde edilen SBBDSfotokopileri, 3 adet farklı degerlendiriciye verilerek degerlendirmeleriistenmistir. Tüm bu uygulamalar 15 Mayıs ? 15 Temmuz 2007 tarihleri arasındagerçeklesmistir. Arastırmada bagımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi(ANOVA), non parametrik Kruskal Wallis H- testi ve Pearson korelasyonkatsayısı tekniginden yararlanılmıstır.Elde edilen bulgular dogrultusunda, bagımlı degisken olan ögretmeninvermis oldugu puan ile farklı degerlendiricilerin vermis oldugu puanlararasındaki degerlendirme farkının, bagımsız degiskenlere göre manidar birfarklılık göstermedigi gözlenmistir. Degiskenler arasındaki korelasyonabakıldıgında ise; degerlendirme farkı ile ögretmenlerin ÖDAB puanları arasında.05 düzeyinde negatif manidar bir iliskiye rastlanmıstır. Bu durum ögretmenindegerlendirmede yanlı davranmasının ölçme degerlendirme yetersizligi ileiliskili oldugunu göstermektedir. Ayrıca degerlendirme farkı ile ÖgrenciAlgılama Ölçegi (ÖAÖ) alt boyutlarından ögrencinin Aile Özellikleri, AhlakiÖzellikleri ve Fiziksel Özellikleri arasında .01 düzeylerinde manidar pozitif biriliskiye rastlanmıstır. Bu durum, ögretmenlerin ögrenciyi degerlendirmede,ögrencilerin ailevi, ahlaki ve fiziksel özelliklerinden etkilendiklerini, kisilerarasıiletisim özelliginden etkilenmediklerini göstermektedir.Arastırma sonucunda ilkögretim okullarında görev yapan 7. sınıf SosyalBilgiler dersi ögretmenlerinin, ögrencileri degerlendirmeleri esnasında belirliözelliklerden etkilenerek ögrencilerin basarılarını degerlendirmeleri esnasındahale hatası yaptıkları tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to see whether Social Knowledge Teachers fromdifferent 7. grade level classes have halo effect on their students during theevaluation of their student?s achievement. And if there is such an effect, thefurther aim is to determine which factors play role on this evaluation by usingcorelational research method.This research was conducted in 2006-07 education period in Ümraniyeand Kadıköy district. 14 Social Knowledge teachers from 14 different schoolsparticipated to this study. The total number of the students of those 14teachers is 159. The instruments used in this research are ?The Examination ofSocial Learning Achievement? SBBDS which consist of six open endedquestion developed by the researcher, ?Scale of Perception of the Student byTeacher? (ÖAÖ) which consist of 45 test-type question and ?The MeasurementAnd Evaluation Domain Knowledge Test For Teachers? (ÖDAB) whish isdeveloped by Ulutas in 2003 and consist of 30 test type question.During the research, first of all, teachers applied ?The Examination ofSocial Learning Achievement? SBBDS to some of their students selectedrandomly. Later, three copy of these forms were prepared after ensuringconfidentiality by closing ID parts and original forms were re-delivered to theteachers. Secondly, the teachers fill the Scale of Perception of The Student byTeachers (ÖAÖ) for every student that take place in this research. Finally, ?TheMeasurement And Evaluation Domain Knowledge Test For Teachers? (ÖDAP)and personal information forms was delivered to the teachers and theirresponses were collected. Later, SBBDS copies collected from all of theschools was evaluated by three different evaluators.All the steps in this research was completed between May 15, 2007 andJuly 15 2007 period. In research Independent sample t test, One way analysisof variance (ANOVA), non parametric Kruskal Wallis H-test and Pearson?scorrelation coefficient method were applied.According to the results of the research, the difference between scoresgiven by teachers and the ones given by different evaluators no significantdifference was found among dependent variables across independentvariables. Moreover, according to the correlation analysis between dependentvariables and independent variables, there is a negative significant correlation(around .05 level) between evaluation difference and ÖDAP scores of theteachers. This result shows that biased attitude of teachers during theevaluation comes from lack of knowledge on Measurement & evaluation.Additionally, a significant relationship was found (at .01 and .05 levels)between subscales of ?Scale of Perception of The Student by Teachers? (ÖAÖ)namely, family traits, moral traits and physical traits. This result shows thatwhen the teachers evaluate their student, they are affected by student?s family,moral and physical traits but not by interpersonal communication traits.As a result of the study, we can conclude that Social knowledge teachersfrom 7. grade level, during their evaluation of the student?s achievement, areaffected by factors and make halo error.