Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde sürdürülen eğitimin maliyeti
The cost of education at the faculty of educational sciences at Ankara University
  1. Tez No: 232023
  2. Yazar: ALİ İLKER KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu ara?tırmanın amacı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde sürdürülen eğitimin maliyetinin ortaya konmasıdır. Bu bağlamda, eğitime ili?kin olarak devletin yaptığı kamusal harcamalar, ailelerin ve öğrencilerin yaptığı özel harcamalar ve vazgeçme maliyetinden yola çıkılarak eğitimin toplumsal maliyetinin belirlenmesi amaçlanmı?tır. Bu genel amaç doğrultusunda, 1990-2005 yılları arasında A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi'ne yapılan kamu harcamalarının geli?imi ortaya konmu? ve öğrencilerin ki?isel eğitim harcamaları ölçme aracı yardımıyla belirlenmi?tir. Buna ilave olarak öğrencilerin ki?isel dü?üncelerinden yola çıkılarak vazgeçme maliyeti belirlenmi?tir. Bütün bu bulgular yardımı ile eğitimin toplumsal maliyeti hesaplanmı?tır. Toplam kamusal harcama miktarlarından yola çıkılarak, öğrenci ba?ına maliyet, mezun olan öğrenci sayısından yola çıkılarak mezun ba?ına ortalama maliyet hesaplanmı?tır.Aynı zamanda 1990-2005 yılları arasında yapılan kamusal harcamalar, öğretim elemanı sayıları, öğrenci sayılarının zamansal geli?imi, yarı logaritmik kalıp yardımı ile hesaplanmı? ve bu hesaplamalardan yola çıkılarak düzenlenen grafikler yardımı ile çözümlenmi?tir. Ara?tırma tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir ara?tırmadır. Ankara Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin eğitim maliyetinin belirlenmesine yönelik olarak ara?tırmacı tarafından bir anket hazırlanmı?tır. Hazırlanan veri toplama aracı, 2006-2007 öğretim yılında A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 636 öğrenciye uygulanmı?tır. Ara?tırmada elde edilen bulgulara göre, cari harcamaların dü?me eğilimi içinde olduğu, yatırım ve transfer harcamalarının düzenli olmamasına rağmen geli?me gösterdiği, öğretim elemanı sayısındaki geli?melerin öğrenci sayısındaki geli?melere göre geride kaldığı gözlenmi?tir. Ki?isel eğitim harcamalarına bakıldığında, öğrencilerin nerdeyse kamusal harcamalara yakın miktarda harcamalar yapmak zorunda kaldığı görülmü?tür. Eğitimini sürdürebilmek için ailesinden aldığı aylık gelirlerle birlikte, kredi ve burs kaynaklarından elde edilen ortalama gelir miktarının, aylık yapmak zorunda olduğu harcamaların gerisinde kaldığı; bu durumun öğrencileri zor durumda bıraktığı ve öğrencileri olumsuz etkilediği görülmektedir. Öğrenciler ya?adıkları bu mali sorunlara kar?ın eğitimini sürdürmeye çalı?maktadır. Elde edilen bulgulara göre Eğitim Bilimleri Fakültesi programları arasında ailelerin sosyokültürel ve mali yapıları bakımından farklılık olmadığı görülmü?tür.Sonuç olarak ülke düzeyinde ya?anan yükseköğretimdeki harcamalardaki daralmaya paralel olarak birim öğrenci maliyetinin, mezun ba?ına dü?en harcamanın giderek dü?tüğü; öğrenci sayılarındaki geli?melere rağmen, öğretim elemanı sayılarında yeterli geli?menin sağlanamadığı görülmü?tür. Öğrencilerin yaptığı ki?isel eğitim harcamaların yüksekliğinin ve kamusal harcamalardaki dü?ü?ün, öğrencilere ve ailelerine olumsuz yansıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the cost of education at the Faculty of Educational Sciences in Ankara University. Within this context, the public cost of education has been calculated by using the government?s spending on education, personal expenditure by parents and students, and opportunity cost. To this end, the progress of public spending on education at the Faculty of Educational Sciences at Ankara University between 1990 and 2005 was portrayed and the students? personal expenses were identified through an instrument. In addition, the opportunity cost was determined based on student opinion. All these led to the calculation of the total cost of education. The cost per student was calculated according to the amount of the public cost, while the average cost per graduate was calculated using the number of graduates. Further, the public spending between 1990 and 2005 was calculated through using the semi-logarithmic structure of the temporal progress of the number of students and the number of the lecturers, and analyzed through graphs drawn according to the calculations. The study is descriptive. The data collection was made by a questionnaire designed by the researcher. The questionnaire was administered to the 636 students attending the Faculty of Educational Sciences at Ankara University in the educational year 2006-2007. As a result of the study, it was observed that the current expenses tended to decline, that the investment and transfer payments, though irregular, progressed, and that the students outnumbered the lecturers.As for personal expenses of the students, it was seen that the students had to spend almost as much as the public spending. Further, it was observed that the average income of students, including the monthly money they received from their parents and the scholarships, fell much behind their monthly expenditure, which made them face a lot of difficulties. It can be stated that the level of spending is high, while they have not enough income to meet this has a negative influence on students. Despite the financial problems students face, they struggle to continue their education. In addition, it was revealed that there was no significant difference between the faculty programmes attended and the socio-cultural and economic structures of the families. In conclusion, in parallel with the reduction in the higher education expenditure all across the country, the cost per student as well as the spending per graduate has gone down. On the other hand, though the number of students is on the increase, that of lecturers is still not high enough. Finally, it is seen that families are negatively affected by the fact that personal expenses of students are high, while the public spending on education is on the decrease.