Avrupa Birliği hayat boyu öğrenme temel yeterlik alanları: Türkiye durumu
European Union key competencies for lifelong learning: Turkey case
  1. Tez No: 278013
  2. Yazar: ÖZGÜR TORTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Politikası Temel Yeterlik Alanları kapsamında küreselleşme ile birlikte rekabet edebilirliliğini güçlendirmek, hayat kalitesini artırmak ve dünyanın güçlü ekonomisine sahip olmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. 2000 yılından başlayarak Türkiye'deki eğitim reformu çalışmalarının mevcut genç nüfusun gelecekte kaliteli ve rekabet edebilir olması küreselleşme ve gelecek açısından önemlidir.Bu araştırma, Avrupa Birliği'nin Eğitim ve Öğretim çalışmalarına ülkelerdeki sürekli ve istikrarlı kalkınmayı hedefleyen hayat boyu öğrenme politikası kapsamında ?hayat boyu öğrenmenin? gelişimi, bugünü ve yakın geleceğini; hayat boyu öğrenmenin herkese fırsat eşitliği sağlamak için, eğitim düzeylerini de içine alacak şekilde beşikten mezara hayatın tüm evrelerinde kişiye kazandırılması hedeflenen ?temel yeterlik alanlarının? nasıl belirlendiğini, neler olduğunu ve Türkiye'de temel yeterlik alanları ile ilgili durumu ortaya koymayı hedeflemektedir.Avrupa Birliği hayat boyu öğrenme politikası kapsamındaki belgeleri, ilgili kuruluşların hazırladıgı raporlar ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışmaları incelenerek doküman analizi yöntemiyle çözümlenmistir.
Özet (Çeviri)
European Union has been maintaining its actions in the scope of the Key Competencies for Life Long Learning, to strengten the competitiveness together with globalization, to increse lifetime quality and to have the world?s powerful ecomomy. Starting from 2000 the education reform studies in Turkey is important according to globalisation and future of the current young population to be gualified enough to be capable to compete.This researh is addressing the European Union Education and Training action that covers education ?from cradle to grave? and constitution of awareness on education and as a result Life Long Learning policy - how we see it today and what will be the approach tomorrow- which is aiming the countries stable and constant development; to make everyone achieve and update the identified key competencies thruogh out their lives in every education level in order to provide equal opportunities for everyone and how the Key Competencies identified, what are they and what is the situation in Turkey on the policy of European Union Key Competencies for Life long LeraningEU lifelong learning policy documents, the reports of related parties and the actions of MoNE have been analised during the research.