Eğitimde yaşanan toplumsal eşitsizliklere ilişkin biyografik bir araştırma
A biographical research relating to social inequalities in education
  1. Tez No: 232031
  2. Yazar: HALİL BUYRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. IŞIL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin kişisel tarihlerinden yola çıkarak, onların kayıtlı oldukları yükseköğretim programlarına ve dolayısıyla mesleklere ulaşmalarını sağlayan toplumsal sürecin betimlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, eğitimde yaşanan toplumsal eşitsizlikler, genel toplumsal mekanizmaların geçerli olduğu bir ortamda, bireyin yaşadığı bir gerçeklik olarak ele alınmıştır. Konu nitel araştırma yöntemi kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanan veriler temelinde, yaşam öyküsel olarak betimlenmiştir. Farklı toplumsal kesimlerden gelen ve farklı yükseköğretim programlarında öğrenim gören öğrencilerin farklılaşan veya kesişen deneyimlerine ulaşmak amacıyla 21 üniversite öğrencisiyle görüşmeler yapılmıştır.Araştırma bulgularına göre, farklı toplumsal kesimlerden gelen öğrenciler sahip oldukları toplumsal, ekonomik ve kültürel özellikler ve yaşadıkları deneyimlerle farklı eğitim rotalarında ilerlemektedirler. Orta-üst sosyoekonomik düzeyden gelen öğrencilerin, ailelerinden aldıkları ekonomik ve kültürel mirasla, özgüven duygusuna ve yüksek ideallere sahip oldukları görülmüştür. Alt sosyoekonomik düzeyden gelen öğrenciler ise, ailelerinden miras aldıkları gelecek korkusu ve özgüven eksikliğiyle, ?iş garantisi olan? ve ?kolay girilebilen? mesleklere yönelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed the description of social process that provides reaching the higher education programmes where they are registered and occupations through personel histories of the students. In the research, social inequalities in education are handled as a reality an individual lives in which general social mechanisms are valid. The subject was described as biographical on the basis of datas collected with semi-structured interview technique by using qualitative method. Interviews were made with 21 students coming from different social groups and studying at different university programmes to reach the differentiated and intersected experiences of them.According to research findings, students coming from different social roots go forward in the different educational trajectories with their social, economical and cultural charasteristics and experiences they live. It was seen that the students from middle-upper socioeconomic backgrounds had self-confidence and high ideals with economic and cultural heritage they had received from their families. On the other hand, the students from low socioeconomic backgrounds had gone towards the occupations which are ?job quaranteed? and can be entered easily, with future fear and lack of self-confidence they inherited from their families.