Beden eğitimi öğretmenlerinin performansının değerlendirilmesine ilişkin ankara ili müfettiş, yönetici ve öğretmenlerinin görüşleri
Views of supervisor, adminastrator and teachers' relating to physical education teachers' performance evaluation in Ankara
- Tez No: 232040
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okulunda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin kimler tarafından değerlendirileceği, performans değerlendirmesinin hangi sıklıkla yapılacağı, ölçütlerinin neler olması gerektiği, performansı düşüren etkenlerin neler olduğu, değerlendirmede dikkate alınması gereken yaklaşımlar ve sonuçlarının kullanılacağı yerlere ilişkin ilköğretim müfettişlerinin, okul yöneticisi ve beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerini ve bu grupların görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Ankara ili beş merkez ilçesinde, 83 okulda, 280 yönetici (okul müdürü ve müdür yardımcısı), 200 beden eğitimi öğretmeni, 98 ilköğretim müfettişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan grubun ortalamaları arasındaki farkların manidarlığını saptamak için; cinsiyet ve görev değişkenine göre oluşturulan grupların görüşleri ile ilgili t- testi; görev ve kıdem değişkenine göre oluşturulan grupların görüşleri ile ilgili olarak varyans analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; performans değerlendirmenin kimler tarafından yapılacağı konusunda verilen yanıtlarda cinsiyet ve görev değişkeni arasında anlamlı bir ilişki vardır. Kadınların ve erkeklerin yarıdan fazlası çoklu değerlendirmeyi savunmuşlardır.“Performans değerlendirme hangi zaman aralıklarında yapılmalıdır?”sorusuna verilen yanıtlarda; kadınların, erkeklerin, müfettiş, okul müdürü, müdür yardımcısı ve beden eğitimi öğretmenlerinin yarısından fazlası denetimin her eğitim dönemi sonunda yapılmasını savunmuşlardır. Genel performans ölçütlerinin katılımcılar arasında görev değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Ders içi performans ölçütlerinin katılımcılar arasında görev değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Ders dışı performans ölçütlerinin katılımcılar arasında görev değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Yönetsel performans ölçütlerinin katılımcılar arasında görev ve kıdem değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Performansı düşüren etkenlerin katılımcılar arasında görev değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Performansı düşüren etkenler boyutuna ilişkin ölçütlerde kıdem değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Performans değerlendirmesinde dikkate alınması gerekenler boyutuna ilişkin ölçütlerin görev, kıdem ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Değerlendirme sonuçlarının çeşitli kararlarda kullanılması boyutuna ilişkin ölçütlerin görev değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate on duty in the Ministry of National Education's primary school physical education teachers' who will be evaluated, which frequently their will be made, what the criteria of performance evaluation have to be, what the performance dropping factors are to be, relating to performance evaluation considering necessary approaches and performance evaluation results' will be used positions primary school supervisors', primary school administrators' and physical education teachers' views and whether there is a significant difference between those groups point of views. In the research had been used a questionnaire as a data collection tool. The sample of the study consisted of 280 directors (school directors,and codirectors) 200 physical education teachers employed in 83 primary schools, which are 98 primary school supervisors. According to gender and job variables t-test; job and priority variables variance analysis had been used in order to decide whether there is significant difference between the research group views. The research findings indicated that there is a significant relationship between the answers related to the question that who will be made the performance evaluation with gender and job variables. More than half of the females have defended multiple evaluation. There is no significant relationship between the research question“Which time interval should make performance evaluation?”More than half of the females, males, supervisors, school directors, codirectors and physical education teachers' have defended doing evaluation end of the education period. There is significant differentiation general performance criteria's between the participants according to job variables. There is significant differentiation intracurricular performance criteria's between the participants according to job variables. There is significant differentiation extracurricular performance criteria's between the participants according to job variables. There is significant differentiation managerial performance criteria's between the participants according to job and priority variables. There is significant differentiation performance dropping factors between the participants according to job variables. There is significant differentiation relation to performance dropping factors dimension between the participants according to priority variables. There is significant differentiation relation to performance evaluation considering necessary dimension criteria according to job, priority and gender variables. There is significant differentiation relation to performance evaluation results' using different decisions dimension criteria according to job variables.