Kadın öğretmenlerin yönetici konumlara yükseltilmeme nedenleri konusundaki öğretmen ve yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
Evaluation of the teachers and administrator's views about reasons not to be appointed of female teachers to managerial positions
  1. Tez No: 94732
  2. Yazar: LOKMAN USLUER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA IŞIL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Özet Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında yönetim kadrolarına yapılan atamalarda, kadın öğretmenlerin söz konusu konumlara atanmalarını engelleyen etkenlerin belirlenmesi amacıyla tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla geliştirilen anket, Ankara iline bağlı 8 merkez ilçede 8 ilköğretim okulunda görev yapan 172 öğretmen ve 12 yöneticiye uygulanmıştır. Bu araştırmada ayrıca, Ankara ili merkez ilçeleri sınırları içinde görev yapan 5 kadın öğretmen, 5 kadın yönetici, 5 erkek öğretmen ve 5 erkek yönetici ile, kadın öğretmenlerin okulların yönetim kadrolarında yeterince yer almama nedenlerini daha ayrıntılı olarak belirlemek amacıyla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada veriler, frekans ve yüzde dağılımları ile gruplar arası farkların sınanmasında ise kay-kare testi kullanılarak tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada, gerek kadın gerekse erkek öğretmen ve yöneticilerin“ataerkil değerleri”içselleştirdikleri, buna bağlı nedenlerden dolayı kadın öğretmenlerin yönetim kadrolarında yer alamadıkları belirlenmiştir. Araştırmada, erkek öğretmen ve yöneticilerin kadın öğretmen ve yöneticilere oranla“cinsiyetçi kalıp yargılan”daha çok benimsedikleri ortaya çıkmıştır. Erkek öğretmen ve yöneticilerin büyük bir yüzdesi“kadın doğasının”yöneticilik yapmaya elverişli olmadığını düşünmektedirler. Erkek öğretmen ve yöneticilerin önemli bir bölümü, kadınların yaratılıştan“duygusal”,“esnek”,“mütevazı”,“pasif olmaları nedeniyle ”otorite kurma“, ”disiplini sağlama“, ”girişimci olabilme“, ”objektif olabilme“, toplumsal ve siyasal ”baskılara karşı direnebilme“, çevresine ”güven verebilme“, ”sabırlı olabilme“, ”demokratik olabilme“, ”liderlik edebilme“ gibi bir yöneticide bulunması gereken yeterlikleri taşımadıklarını düşünmektedirler. Gerek kadın gerekse erkek öğretmen ve yöneticilerin büyük çoğunluğu, kadınların yönetim kadrolarında yeterince yer almamalarını, kadınlarda ”ev işlerine“ ve ”çocuk bakımına“ yeterince zaman ayıramama endişesinin hakim olmasına, eşlerin (erkek) istememesine, yöneticiliğin ”erkek mesleği" olarak kabul edilmesine, yönetici maaşı ile öğretmen maaşı arasında bir fark TYolmamasına, kadınların istemsizliğine ve anılan konuda kadınların kendilerine güven duymamalarına bağlamaktadırlar. Özellikle erkek öğretmen ve yöneticiler, kadının yönetici olması durumunda, velilerin ve öğrencilerin okula karşı bir güvensizliklerin oluşacağını düşünmektedirler. Gerek kadın gerekse erkek öğretmen ve yöneticilerin büyük bir yüzdesi, kadınlara öğretmenlik mesleğinin yöneticilikten daha çok yakıştığını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Abstract This research is performed within surveillance model to determine factors obstructing designations of women teachers to below mentioned positions, in designations made for administrative personnel in primary education schools of Ministry of National Education. Inquiry performed with this aim, is applied to 172 teachers and 12 managers employed in 8 primary education school within 8 county of Ankara. In this research, interview a negotiation with 5 women teacher, 5 women manager, 5 men teacher and 5 men manager to determine reasons of women teachers not taking part sufficiently in schools' administrative personnel in detail. In research, data, frequency and percentage ratios, as well as examining differences between groups, are tabled and interpreted with using chi-square test. In research, either women or men teacher and managers are internalizing“patriarchal values”, it is determined that women teachers are not taking part in administrative personnel due to reasons related with this. In research, it is appeared that men teacher and managers are more assuming“sexuality model jurisdictions”compared with women teacher and managers. A major percentage of men teacher and managers are thinking that“women nature”is not appropriate to administrate. A major part of men teacher and managers are thinking that women are not holding abilities, required for a manager, like“establishing authority”,“maintain discipline”,“being entrepreneur”,“being objective”,“resist to social and political stresses”,“giving confidence to her ambiance”,“being patient”,“being democratic”,“being a leader”due to being“romantic”,“flexible”,“modest”,“passive”from birth. A major part of both women and men teacher and managers are connecting women not taking sufficient part in administrating personnel with domination of doubt of not saving sufficient time for“housework”and“child care”, unwilling of spouses (men), acceptance of administering as“men job”, not being difference between manager wage and teacher wage, involuntary of women and women's lack of confidence on mentioned subjects. YTEspecially men teacher and managers, in case of women being manager, are thinking that a distrust of parents and children about school will be established. A major percentage of both women and men teacher and managers are thinking that being teacher is more suit to women instead of being manager. *" T.C YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEP