İlköğretim kurumları kurum teftiş ölçütlerine ilişkin bir değerlendirme
An evaluation on the criteria of supervision in elementary schools
- Tez No: 232046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Türk Milli Eğitiminin ilköğretim basamağını oluşturan resmi veözel ilköğretim kurumlarının kurum teftişlerinde halen kullanılmakta olun ?kurumteftiş form?larında yer alan değerlendirme ölçütlerinin, bu kurumlarda çalışanyönetici ve öğretmenlerle, denetimi yapan İlköğretim müfettişlerince ne ölçüdebenimsendiği ve onaylandığını saptamak, ?kurum teftiş form?unu geliştirmek,denetlenen ve denetleyenlerin onaylarını ve görüşlerini almak, teftiş sistemininnesnel ölçütlere bağlanmasına katkıda bulunmak amacı güdülmüştür.Araştırmanın evreni denetleyenler açısından, Türkiye' nin 81 ilinden Ankara'ya ?Tüm Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikası? nın genel merkezinde yapılangenel kurul toplantısına katılan ilköğretim müfettişleri, denetlenenler açısından;Kocaeli ili merkez, ilçe, kasaba ve köylerinde bulunan ve örneklem olarak seçilennormal öğretim, ikili öğretim ve birleştirilmiş sınıflı toplam 30 resmi ve özel ilköğretimokulunda görevli yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma amaçlıuygulanan anketlerden; 72 adet ilköğretim müfettişleri tarafından, 118 adet 12 özelilköğretim okulunda görevli yönetici ve öğretmen tarafından, 146 adet ise 18 resmiİlköğretim okulunda görevli yönetici ve öğretmen tarafından tam ve doğru şekildedoldurulmuş ve toplam 336 adet anketten elde edilen veriler SPSS programındaçözümlenmiş ve değerlendirilmiştir.Ankete yer alan sorular, resmi ve özel İlköğretim okullarının ?kurum teftişform?unda yer alan bölümler ve altında sıralanan maddelerden oluşmaktadır. Bubölümler; kurumun fiziki durumu, eğitim-öğretim, büro işleri, öğrenci işleri, personelişleri, hesap?ayniyat ve döner sermaye ile demirbaş malzemelerine ilişkinölçütlerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler bilimsel çözümlemeye tabii tutulmuş,frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır. Sonuçta; kurum teftişformlarında yer alan bölüm ve maddelerin ilköğretim müfettişleri, özel ve resmiokullarda görevli yöneticiler ve öğretmenler tarafından benimsendiği ve onaylandığısonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine in which manners are the evaluation criterionsthat take part in the ? insitution inspection form?, that are still used at official and privateprimary education institutions, institutions? inspections, which constitute the primaryeducation step of Turkish National Education, adopted and approved by the direkctors andteachers that work at those institution and by the primary education inspectors, to improvethe ?institution inspection form?, to get approvals and opinions of the inspectors and onesinspected and, contribute to the connection of the inspection system to the objectivemeasures.Form the point of inspectors, the population of the study is the primary educationinspectors who participated the general committee meeting held at the general main officeof the ? The Whole Educationalist and Education Inspectors Labor Union? Ankara, formTurkey?s 81 cities, form the point of the ones inspected; the population include total of 30official directors and teachers at official and private primary education schools that havenormal education, double education (morning & afternoon) and combined classes as chosenas for model at Kocaeli city center, district, town and villages. Questionnaires are filled outcompletely and accurately as, 72 pieces by primary education inspectors, 118 pieces by theofficial directors and teachers of 12 private primary schools, 146 pieces by the officialdirectors and teachers of 18 formal primary schools and, total of 336 pieces areevaluated.The Questions in the questionnaire are formed by the chapters in ? institutioninspection forms? and articles that are lined under it. These chapters are formed by theinstitutions physical , education-instruction, office service, stutdent service, staff service,account-office stock, revolving fund and the criterions regarding the office stock. The dataobtained are subjected to scientific anaysis, frequency, percantage and massive avaragevalues are used .Finally, it is concluded that the chapters and articles at the institutioninspection form are adopted by the primary school inspectors, directors and teachers ofprivate and official schools with the ratio of %82.