Ankara ili ortaöğretim okul yöneticilerinin teknolojiye karşı tutumları ve yönetim bilişim sistemlerini kullanma durumları
Attitudes of secondary school administrators related to technology and states of using management information systems
  1. Tez No: 232047
  2. Yazar: A. MÜGE ERBAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim okulu yöneticilerinin teknolojiye ilişkintutumlarını ve yönetim bilişim sistemlerini kullanma durumlarını saptamayıamaçlamaktadır. Tarama modelindeki araştırmanın evrenini AnkaraBüyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan resmi ortaöğretimokullarında görevli 635 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmaörnekleminde 238 okul yöneticisi bulunmaktadır.Verilerin toplanması aşamasında teknolojiye ilişkin alanyazın taranmış,ilgili kavramlar incelenmiş ve daha önce Doç. Dr. Sadegül Akbaba tarafındangeliştirilen teknolojiye ilişkin tutum ölçeği ile Yrd. Doç. Dr. Kamile Demir'inyönetim bilişim sistemi ile ilgili yaptığı çalışmadan yararlanılarak anketmaddeleri oluşturulmuştur. Anket maddeleri oluşturulurken uzman görüşünebaşvurulmuştur.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Kamuortaöğretim okullarında görevli okul yöneticilerinin kişisel bilgilerininçözümlenmesi ve yönetimde yönetim bilişim sistemini kullanma durumlarınınbelirlenmesinde yüzde ve frekans değerleri bulunmuştur. Yöneticilerinteknolojiye ilişkin tutumlarının belirlenmesinde aritmetik ortalama, standartsapma değerleri kullanılmıştır. Bu değerlerin yöneticilerin cinsiyetine veyöneticilikteki bilgisayar kullanımı ile ilgili bir kurs, seminer, vb. katılıpkatılmama değişkenine göre farklılık gösterip göstermediğine ilişkisiz t-testiile eğitim durumu, unvan ve kıdem süresine göre farklılık gösteripgöstermediğine tek yönlü ANOVA ile bakılmıştırAraştırma sonuçlarına göre ortaöğretim okulu yöneticilerininteknolojiye ilişkin tutumlarında teknolojik gelişme ve yönetim boyutundaanlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Teknoloji kullanımı ve korku boyutundaise yöneticilerin tutumlarında yalnızca unvan değişkenine göre anlamlıfarklılık bulunmaktadır. Müdür ve müdür yardımcılarının tutumları müdürbaşyardımcısından olumludur. Son olarak teknolojiyi benimseme boyutundaise yöneticilerin tutumlarında cinsiyet değişkenine göre farklılıklarbulunmaktadır. Erkek yöneticilerin tutumları kadın yöneticilerden dahaolumludur.Araştırma yapılan okulların çoğunda 1?50 tane bilgisayar vardır ve bubilgisayarlar internet bağlantılıdır. Ortaöğretim okulu yöneticilerinin büyükçoğunluğu 6?10 yıllık bilgisayar kullanımı deneyimine sahiptir ve ortadüzeyde bilgisayar kullanabilmektedirler. Yöneticiler gün içerisinde 5 saat veüzeri bilgisayar kullanırken internet kullanımları 2 saati aşmamaktadır.Ortaöğretim okullarında yönetim bilişim sistemine en çok veri giren veistatistik çalışması yapan kişiler müdür yardımcılarıdır ve kendilerine en çokmemurlar yardımda bulunurlar. Ortaöğretim okullarında görev yapan müdürve öğretmenler, yönetim bilişim sistemi kullanarak istatistik oluşturulmasındaen az katkıda bulunan kişilerdir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to find out the attitudes of secondary schooladministrators related to technology and states of using managemantinformation systems in their schools. This is a descriptive survey and thereasearch population consisted of 635 school administrators who wereworking in secondary schools in the area of Metropolitan Municipality ofAnkara (Altındağ, Mamak, Çankaya, Keçiören, Yenimahalle). Researchsample composed of 238 school administrators.During the phase of collecting data, the field literature was searcedthoroughly, the related concepts were examined and the survey articles werecomposed by the help of the attitude scale, which was developed byAssociate Professor Sadegül Akbaba, related to technology and theresearch, which was done by Asisstant Professor Kamile Demir, related tomanagement information systems. While the survey articles were beingprepared, the experts views were consulted.When analysing the data, the Statistical Package for Social Sciences(SPSS) was used. With regard to analyse the personal information anddetermine the states of using and management information systems of publicsecondary school administrators, frequencies and percentage were given.The arithmetic mean and standart deviation were used while determining theattitudes of the administrators related to technology. In order to find outwhether or not these values differs in terms of their sex, participation to aseminar, course or not related to using of computer, the t-test was used andANOVA was used in order to find out whether or not these values differs interms of their priority and title.According to the results of the research, there is no difference in theattitudes of school administrators related to technologic development andmanagement dimension. In regard to using technology and fear dimension,the attitudes of directors and the assistant directors are more positive thanhead assistant directors. Lastly, in regard to adoption to technologydimension, there is a difference according to sex variation in terms ofattitudes of the administrators.Many schools, which were included to the research, had computersbetween 1-50 and the computers had internet connection. Most of the schooladministrators have been using computers for 6-10 years and they wereintermediate level users. The administrators have been using computers 5hours in a day but their internet using length of time were not more than 2hours.The people, who enter the most data to the management informationsystems and deals with statistics, are the assistant directors. The officershelp them the most. Directors and the teachers in secondary schools are thepeople who have minimum contribution in terms of constituing statistical datavia management information systems.