İlköğretim okullarında eğitsel kol çalışmaları
Educational club works at primary schools
- Tez No: 43452
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Öğrencilerin, öğrendiklerini uygulayarak, geliştirmesinde, birlikte çalışmayı, yaşamayı öğrenmesinde“bir toplumun üyesi”olmasında yararlanılan temel araç. eğitsel kol çalışmalarıdır. Eğitici kol çalışmaları öğretim için yapılan dersler gibi eğitim programlarının değerli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. İlköğretim okullarında eğitici kol çalışmalarının öneminin yeterince anlaşılmadığı ve uygulamalarda sorunlar olduğu eğitim çevrelerinde tartışılmaktadır. Bu araştırma. ilköğretim okullarındaki eğitsel kol çalışmalarında yönetici, öğretmen ve öğrencilerin görev ve sorumluluklarının neler olduğu, bunların Ankara ili Çankaya ilçesindeki okullarda ne derece yerine getirildiği ve eğitsel kolların engellerinin neler olduğunu problem olarak almıştır. Bu problemin çözümü için Çankaya ilçesindeki sekiz sınıfında da öğrenci bulunan 19 ilköğretim okulunun % 30'u olan altı okul. aynı semtte olan okulların yalnızca biri örnekleme girecek şekilde random yolla belirlenerek okul örneklemini oluşturmuştur. Bu okulların müdür ve müdür yardımcıları (toplam 42 kişi) yönetici örneklemini. her bir okuldaki eğitsel kolların rehber öğretmenlerinden beşi ile okulun diğer öğretmenlerinden beşi (toplam 60 kişi) random yoluyla seçilerek öğretmen örneklemini oluşturmuştur. Her okuldan eğitsel kollarda görevli on'ar öğrenci aynı yöntemle seçilip, öğrenci örneklemini oluşturmuştur (toplam 60 kişi).11 Araştırmanın verileri, görüşme, dosya İnceleme formu ve alanyazın tanımasıyla elde edilmiştir. Alanyazın İncelenerek, eğitsel kolların nasıl çalışması gerektiği belirlenmiş, görüşme formu ile yönetici, öğretmen ve öğrencilerin görüşleri alınmış, dosya inceleme formu ile de eğitsel kol dosyalan incelenmiştir. Görüşme formunda her maddeye verilen yanıtların sayı, % ve X' lan alınmış, farklar için“t”testi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: 1. İlköğretim okullarında yönetici, öğretmen ve öğrencilere göre eğitsel kollar çok gereklidir. 2. Okullardaki eğitsel kollar öğrencilerin ilgi ve gereksinimlerine orta düzeyde dönüktür. 3. Öğretmen ve öğrencilere göre eğitsel kollardan orta düzeyde yararlanılmaktadır. 4. Öğrenciler katıldıkları eğitsel kol çalışmalarından çok memnundurlar. 5. Öğrenciler tüm eğitsel kollara katılmak istedikleri halde, okulun İzin vermemesi nedeniyle ancak yarısına katılabilmektedirler. 6. İlköğretim okullarında öğrencilerin eğitsel kol etkinliklerine katılmasına ailelerin yaklaşımı olumludur. 7. Bazı okullarda eğitsel kol dosyalarına çok önem verilmesine rağmen, bazılarında ise bu konuda bilgi bulmak bile mümkün olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Educational club enables students to apply what they have learnt and to improve their knowledge. Also, through working together, living together students become members of the society which Is again due to educational club. Educational club studies are Inevitable parts of educational programs as well as courses at schools. It is being debated that the Importance of educational clubs has not been properly understood In primary schools and that there are problems in application. This research deals with the responsibilities of students. Instructors and executives who are involved in educational clubs in primary schools. It also indicates to the problem of the obstacles in the way of these club In the schools in Çankaya province. Ankara. The schools were chosen by random sample among the 19 primary schools of Çankaya province which have students in ail 8 classes. Six schools were chosen which account for 30 % of the total. Special attention was given not to choose more than I school In every district. As for instructors, again random sample method was used. 42 executives and 60 instructors were chosen. From each school 10 students who were Involved in educational clubs were chosen by the same method. The data for the research was obtained through Interviews, file studying and literature study. Through literature study, how the educational clubs should work was established. Through interviews the students, teachers and executives gave their opinions and byIV file studying educational club flies were examined. In questionnairs the number of each answer, to each item and the % and X of them was taken. For differences“t”test was applied. The results of the research can be summarized as follows: 1. It is important to have educational clubs in primary schools for exucitives, instructors and students. 2. The educational clubs in schools can only half meet the needs of the students. 3. According to the instructors and students they can not fully benefit from these clubs. 4. The students are very pleased with the clubs they participate in. 5. Although the students want to participate in all the clubs, they can only participate in some because the school doesn't allow them. 6. Families take as positive view as far as the participation of their children in clubs in concerned. 7. In some schools special attention is given to educational club files, but in some others it is even possible to And any information.