Ankara İli ilköğretim okulu yöneticilerinin örgütsel özerkliğe ilişkin görüş ve önerileri
The opinions of primary school administrators in Ankara province in relation to organisational autonomy
- Tez No: 232051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu arastırma, ilkögretim okulu yöneticilerinin örgütsel özerklige iliskingörüs ve önerilerini saptamayı amaçlamaktadır. Tarama modelindekiarastırmanın evrenini Ankara Büyüksehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan542 resmi ilkögretim okulunda görevli 1400 okul yöneticisi olusturmaktadır.Arastırma örnekleminde 356 okul yöneticisi bulunmaktadır. Arastırmakapsamında 377 okul yöneticisine ulasılmıstır.Verilerin toplanması asamasında örgütsel özerklige iliskin alanyazıntaranmıs, ilgili kavramlar incelenmis ve bunlar birer soru ifadesinedönüstürülerek anket maddeleri olusturulmustur. Elde edilen verilerSPSS programında çözümlenmistir. Kamu ilkögretim okullarında görevli okulyöneticilerinin kisisel bilgilerinin çözümlenmesi için yüzde ve frekans, yönetselözerklik, mali özerklik, ögretimsel özerklik, örgüt içi özerklik, örgütsel özerkligikısıtlayan etkenler ve örgütsel özerkligi arttırıcı öneriler ile ilgili görüsler ileilgili yanıtların aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıstır.Örgütsel özerklige iliskin görüslerin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösteripgöstermedigi t-testi ile, yas, mesleki kıdem, mezun oldugu kurum ve okulbüyüklügüne göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermedigi tek yönlü varyansanalizi (ANOVA) ile sınanmıstır.Arastırma sonuçlarına göre ilkögretim okulu yöneticilerinin örgütselözerkligin yönetsel özerklik boyutuna iliskin görüslerinde yas ve kıdemdegiskenlerine göre farklılık bulunmaktadır. Mali özerklik boyutunda iseyöneticilerin görüslerinde farklılık bulunmamaktadır. Ögretimsel özerklikboyutunda ise kadın yöneticiler erkek yöneticilere göre daha özerk bir tutumsergilemektedir. Okul büyüklügü degiskenine göre de yöneticilerin ögretimselözerklige iliskin görüslerinde anlamlı bir fark bulunmaktadır. Örgüt içi özerklikboyutunda okul yöneticileri ögretmenlere inisiyatif tanıma egilimindedir. Örgütiçi özerklik boyutunda yöneticilerin görüslerinde cinsiyet, yas, kıdem, egitimdurumu ve okul büyüklügü degiskenlerine göre anlamlı farklılıklarbulunmustur. Örgütsel özerkligi kısıtlayan etkenler boyutunda yöneticileringörüslerinde cinsiyet ve yas degiskenlerine göre farklılıklar bulunmaktadır.ilkögretim okulu yöneticilerinin örgütsel özerkligi arttırıcı öneriler boyutunailiskin önerilerinde cinsiyet, yas, kıdem ve okul büyüklügü degiskenlerine göreanlamlı bir farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to find out the opinions and the suggestions ofprimary school administrators related to organisational autonomy. This is adescriptive survey and the reasearch population consisted of 1400 schooladministrators who were working in 542 state run basic education schools inthe area of Metropolitan Municipality of Ankara (Altındag, Mamak, Çankaya,Keçiören, Yenimahalle, Etimesgut, Gölbası and Sincan). Research samplecomposed of 356 school administrators. During the course 377 schooladministrators were reached.At the phase of gathering data, literature, related to organisationalautonomy, has been reviewed, related aspects have been examined andquestionnaire items have been constituted by transforming these reviews intoquestion sentences. While questionnaire items were being constituted,experts? opinions have been called upon.When analysing the data, the Statistical Package for Social Sciences(SPSS) was used. With regard to personal information of school administratorsfrequencies and percent were given. The arithmetic mean and standartdeviation was found related to managerial autonomy, financial autonomy,internal organisational autonomy, factors decreasing organisational autonomyand suggestions about increasing organisational autonomy. In order to findout whether or not the opinions of school administrators related toorganisational autonomy differs in terms of their sex, the t-test was used. TheVariance analysis (ANOVA) was used in order to find out whether or not theopinions of school administrators related to organisational autonomy differs interms of their age, educational qualification, professional experience and thesize of the school in which they work currently.According to the results of the research, the opinions of the schooladminisrators related to managerial autonomy dimension of organisationalautonomy differ in terms of their age and professional experience. There is nodifference in the opinions of school administrators related to financialautonomy dimension. In the instructional autonomy dimension, femaleadministrators tend to be more autonomous than male administrators. Inaddition to this there is a significant difference in the opinions of schooladministrators in terms of school size. While the school administrators tend touse initiative on managerial and financial matters, they tend to obey theregulations and the curriculum about instructional matters. The opinions ofschool administrators related to the work autonomy of teachers differ in termsof sex, age, professional experience, education and school size variables. Inrelation to the reasons decreasing organisational autonomy, theadministrators? opinions differ in terms of sex and age. The opinions ofadministrators in relation with suggestions about increasing organisationalautonomy of schools differ in terms of sex, age, professional experience andschool size.