Avrupa birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de sınıf öğretmenlerinin seçim ölçütleri ve süreçleri (İstanbul ili örneği)
The research for the primary school teacher selection criteria and process in connection with the integration of Turkey to the European Union
- Tez No: 232052
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma. Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de sınıföğretmenlerinin seçim ölçütleri ve süreçlerine ilişkin öneriler geliştirmeyi ve bumodelin uygulanabilirliğini saptamayı amaçlamaktadır.Bu araştırma tarama modelinde yapılan bir araştırmadır. Araştırmanınevrenini. 2006-2007 eğitim - öğretim yılında İstanbul ili merkez ilçelerindekiilköğretim kurumlarında görev yapan toplam 3535 yönetici ve 22501 sınıföğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma için geliştirilen ölçme aracı rastlantısalörneklemle seçilmiş gruba ulaştırılmış ve toplam 427 anket değerlendirilmeyealınmıştır.Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde. araştırmaya katılan deneklerin kişisel özelliklerine ilişkin bilgileriiçeren maddeler yer almaktadır. İkinci bölümde. sınıf öğretmenlerinin seçimsürecinde aranılabilecek fiziksel özellikleri içeren maddeler yer almaktadır.Üçüncü bölüm. sınıf öğretmenlerinin seçim sürecinde aranılabilecek meslekiözellikleri içeren maddelerden oluşmaktadır. Dördüncü bölümde ise sınıföğretmenlerinin seçim sürecine ait maddeler yer almaktadır.Elde edilen veriler. bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS paketprogramında analizleri yapılmıştır. Analizlerde aritmetik ortalama ve standartsapma gibi betimsel istatistiklerle birlikte yönetici ve öğretmenlerin sınıföğretmenlerinin seçim ölçütleri ölçeğine ilişkin görüşlerinin görevlerine.cinsiyetlerine ve öğrenim durumlarına göre karşılaştırılmasında bağımsızörneklemler için t testi kullanılmıştır. Ayrıca yönetici ve öğretmenlerin sınıföğretmenlerinin seçim ölçütleri ölçeğine ilişkin görüşleri ve bu görüşlerinin yaşa.kıdeme ve en son mezun olunan okula göre karşılaştırılmasında bağımsızörneklemler için tek yönlü varyans analizi-ANOVA kullanılmıştır. Gruplararasındaki anlamlı çıkan farkın kaynağını bulmak üzere çoklu karşılaştırma (posthoc)testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına dayanılarak. sınıf öğretmenlerinin seçimininaşamalı üç basamaktan oluşması sonucuna varılmıştır: Yazılı ve sözlü sınavuygulamasıyla beraber. uygulama aşamasının da olması ve bu sınavlarınmerkezi yönetim tarafından yapılması önerilmiştir. Aynı zamanda. söz konususınavların öğretmen adaylarının alan bilgisini ve pedagojik formasyonunu ölçmesigerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a new model for the primary school teacherselection criteria and process in connection with the integration of Turkey to theEuropean Union.In this research survey method is used. 3535 administrators and 22501primary school teachers who work in the primary educational institutions of thecentral districts of Istanbul in the educational year 2006-2007 constituted thepopulation of the research.The questionnaire developed as the measurement tool for this research isdelivered to randomly chosen school teachers and administrators. 429questionnaires are returned. of which 427 are evaluated.The scale developed by the researcher consists of four parts. The first partcovers information related to the personal characteristics of the test cases whoparticipate in the research. The second part consists of 9 subjects that inquireabout the personal qualities to be assessed for the selection of primary schoolteachers and the third part consists of 15 subjects that inquire about theprofessional qualities to be evaluated for the said selection. The fourth partconsists of 18 subjects that inquire about the process of primary school teacherselection.The data obtained are analyzed with package software SPSS bytransferring to computer medium. In the analysis. descriptive statistics asarithmetic mean and standard deviation. statistical techniques as independentsample t-test for testing significance of difference between the views of twogroups and one-way analysis of variance (ANOVA) for testing the significance ofdifference of views among the groups are used. In order to find the source of thestatistically significant difference among the groups. post-hoc test Scheffe isused.According to the findings of the research. it has been determined that thetest cases supported use of practical stage assessment in addition to written andoral examinations in the selection process of the primary school teachers.Moreover. it has been found out that the said selection process should evaluatecandidates? pedagogical skills and proficiency in their branches of teaching.