İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dersindeki güdülenmelerinin ve inançlarının incelenmesi
Investigation of university students motivation for learning English and their beliefs about learning it
- Tez No: 232057
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümü'nde öğrenim görmekte olan öğrencilerin İngilizce öğrenmeye güdülenmelerinin ve yabancı dil olarak İngilizce öğrenimine ilişkin inançlarının cinsiyet, yaş, mezun olunan orta öğretim kurumu ve üniversitede öğrenim görecekleri yüksek öğretim programı değişkenlerine göre saptanması ve öğrencilerin bu alandaki güdülenmeleri ile inançları arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmaktadır.Araştırmada öncelikle, genel güdülenme ve inanç kuramları, yabancı dil öğretimi alanında kuramsal olarak ortaya konan güdülenme ve inanç modelleri ve bu iki alanda araştırmacıların yaptıkları araştırmalar ele alınmıştır.Araştırma, öğrencilerin İngilizce öğrenmeye güdülenmelerini, inançlarını ve güdülenmeleri ile inançlarının ilişkisinin incelenmesini içeren betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu, Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümü'nde okuyan 480 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplamak için, ?İngilizce Dersi'nde Güdülenme Ölçeği? ve ?Yabancı Dil Öğrenmeye İlişkin İnançlar Envanteri? kullanılmıştır.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. ?İngilizce Öğrenmeye Güdülenme Ölçeği?nden elde edilen puanların, öğrencilerin cinsiyetlerine göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Öğrencilerin yaşlarına, mezun oldukları lise türüne ve öğrenim görecekleri yüksek öğretim programına göre karşılaştırılmasında ve İngilizce dersinde güdülenme ile inanç ilişkisini saptamak için bağımsız örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca, farkın kaynağını bulmak üzere çoklu karşılaştırma (post-hoc) testlerinden LSD testi kullanılmıştır.?İngilizce Öğrenmeye Güdülenme Ölçeği?nden elde edilen bulgulara göre, kız öğrenciler erkek öğrencilere oranla, ?Sosyalleşme Yönelimi?, ?Güdülenme Yoğunluğu? ve ?Toplam?dan daha fazla puan almışlardır. Dolayısıyla, öğrencilerin cinsiyetlerine göre güdülenmeleri arasında farklılık vardır. Ayrıca, öğrencilerin öğrenim görecekleri yüksek öğretim programına göre, sadece ?Araçsal Yönelim? alt boyutundan aldıkları puanlar arasında farklılık vardır. Öğrencilerin İngilizce dersinde güdülenme düzeyleri arasında, yaşları ve mezun oldukları lise türüne göre ise, farklılık yoktur.?Yabancı Dil Öğrenmeye İlişkin İnançlar Envanteri?nden elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin cinsiyet, mezun oldukları lise türü ve öğrenim görecekleri yüksek öğretim programına göre, yabancı dil öğrenmeye ilişkin inançlarında bazı maddelerde farklılıklar vardır. Yaşa göre ise farklılık yoktur.Ayrıca, ?İngilizce Dersi'nde Güdülenme Ölçeği?nin alt boyutları ile ?Yabancı Dil Öğrenmeye İlişkin İnançlar Envanteri?nden seçilmiş 4 madde arasında ilişki olup olmadığını saptamak için tek yönlü varyans analizi ( ANOVA) kullanılmıştır. Farkın kaynağını bulmak üzere çoklu karşılaştırma (post-hoc) testlerinden LSD testi kullanılmıştır . Elde edilen bulgulara göre, bu maddeler esas alındığında öğrencilerin farklı inançlarına göre, güdülenmelerinin de farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate Başkent University Preparatory Department Students? motivation for learning English and beliefs about learning it with relation to the variables of students? gender, age, the type of high school which they have graduated and the university departments which they will study at. In addition, it is aimed to investigate the relation between their motivation for learning English and beliefs about learning it.In the study, first of all, general motivation and belief theories, motivation and belief theories in Foreign / Second Language Learning and the researches previously done on these two fields were considered.This study is a descriptive analysis which involves the investigation of students? motivation for learning English and their beliefs about learning it. The study group consists of a total of 480 students studying at Başkent University English Preparatory Department. To gather the data, ?Attitude and Motivation Test Battery? and ?Beliefs About Language Learning Inventory? were used.The data obtained were analysed using SPSS software. Firstly, t test was performed to the results obtained with the help of four subscales of AMTB (Attitude and Motivation Test Battery) in order to determine whether the quantative differences in students? motivation related to their gender were significant. Moreover, ANOVA test was performed to find out whether the quantative differences in students? motivation related to their ages, high school types and university departments were significant. Also, LSD test was used to find the source of the difference According to the data obtained by AMTB, there is a significant difference between the girls and the boys? scores of ?Integrative Orientation?, ?Motivational Intensity? sub-scales and the ?total? scores of four sub- scales of AMTB. In other words, there is a meaningful difference between the motivation of boys and girls in the English Class. Also, there is a significant difference between the scores of only ?Instrumental Orientation? subscale with relation to the different university department types which the students will study at. However, the differences between the scores of students related to their age and the type of high school which they have graduated are not significant.According to the data obtained by BALLI (Beliefs About Language Learning Inventory), there is a significant difference between the scores of certain items obtained by the students with relation to their gender, the high school types which they have graduated and the university department types which they will study at.In addition, ANOVA and LSD tests were performed to determine whether there is a relation between the scores obtained by AMTB?s four sub-scales and the four chosen items of BALLI. According the data, when these four items of BALLI are considered, students? motivation to learn English varies with respect to their beliefs about language learning .