Ortaöğretim kurumlarında öğrenci doyumu: Ankara örneği
Student satisfaction in high schools: Ankara case
- Tez No: 232061
- Danışmanlar: PROF. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu arastırmada, ortaöğretim kurumlarında öğrenci doyumu incelenmistir. Verilerin toplanması için, Öğrenci Doyumu Anketi kullanılmıstır. Veriler, Ankara ilinde 6 farklı lise türünde öğrenim gören, farklı sınıf düzeylerindeki öğrencilerden elde edilmistir. Veriler üzerinde, frekans ve yüzde, tek yönlü varyans analizi ve t testi yapılmıstır. Yapılan analiz sonucunda, öğrencilerin ölçekten aldıkları toplam puanlar üzerinde anlamlı bir fark bulunmamıstır. Öğrencilerin anketin tümünden aldıkları puanlar arasında okul türüne, cinsiyete, ifade edilen gelir durumuna göre anlamlı bir fark bulunmamıstır. Bununlar birlikte toplam puanlar üzerinde sınıf düzeyleri açısından bir farklılık görülmektedir. 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 2. sınıfta öğrenim gören öğrencilere göre daha çok doyum sağladığı görülmüstür. Toplam puanların dısında anketin alt boyutlarından alınan puanlar incelendiğinde; öğrencilerin devam ettikleri okul türü açısından öğretmenler, arkadaslar, dersler, etkinlikler, disiplin, özerklik ve donanım alt boyutunda aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılıklar görülmektedir. Öğrencilerin cinsiyetleri açısından aldıkları puanlar değerlendirildiğinde, dersler ve özerklik alt boyutundan alınan puanlar arasında anlamlı bir fark görülmektedir. Öğrencilerin ifade ettikleri gelir açısından aldıkları puanlar arasında arkadaslar alt boyutunda anlamlı fark görülmektedir. Örencilerin devam ettikleri sınıf düzeyi açısından anketin öğretmenler, dersler, etkinlikler, özerklik ve iletisim alt boyutlarından aldıkları puanlar anlamlı bir sekilde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the student satisfaction in high schools education institutions was examined. The Student Satisfaction Survey was used to collect the data. Data were taken from students of different levels and grades studying in 6 different high schools of Ankara. Tests of frequency, percentage, variance analysis of single dimension and t-test were made on the data. As a result of the analysis, no significant difference was found among the total scores students had taken from the scale. Among the total scores students had taken from the whole survey, no significant difference was found according to the school type, sex, and the stated income level. However, there is a difference according to the grade levels among the total scores. It was found out that students in the 1st grade have provided more satisfaction than the students in the 2nd grade. Besides these total scores, when the scores taken from the sub-dimensions of the survey were examined, there were significant differences among the scores taken from the sub-dimensions such as teachers, friends, classes, activities, discipline,autonomy and equipment in terms of the schools the students are educated in. When the scores taken according to the sexes were evaluated, there was a significant difference according to the sub-dimensions of classes and autonomy. Among the scores according to the stated income levels, there was a significant difference in terms of the sub-dimension of friends. There was a significant difference among the scores taken from the subdimensions of teachers, classes, activities, autonomy, and communication according to the grade levels.