Güneş enerjili su damıtma sistemlerinde genişletilmiş yüzeylerin ısı ve kütle transferi üzerindeki etkisi
The effect of extended surfaces in the solar distillation systems on the heat and mass transfer
  1. Tez No: 232090
  2. Yazar: YUSUF BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tuzlu sudan içme suyu elde edilmesinde, çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi, tuzlu suyun güneş enerjisiyle damıtılmasıdır.Bu çalışmada, güneş enerjili bir damıtıcıda genişletilmiş yüzeyin etkisi deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere, iki adet damıtıcı imal edilmiştir. Bu damıtıcılardan birisi geleneksel (konvensiyonel) damıtıcı olup, referans olarak kullanılmıştır. Diğer damıtıcı ise genişletilmiş yüzeyin etkisini incelemek için kullanılmıştır. Deneyler, Elazığ İklim Koşullarında yapılmıştır. Deneylerde, iklim koşulları (Güneş ışınımı, rüzgar hızı, çevre sıcaklığı), Cam örtü sıcaklığı, damıtıcı havuz sıcaklığı, taban sıcaklığı, damıtıcının yan duvar sıcaklıkları ve damıtılmış su miktarları ölçülmüş ve değerlendirilmiştir.Yüzeyi genişletmek için siyah renge boyanmış 40 mm çapında pin-pon topları kullanılmıştır. Bu topların damıtıcı içerisinde hareketini sağlamak için, tuzlu su, bir sirkülasyon pompası aracılığıyla yandan püskürtülmüştür.Yapılan deneylerde, topların hareketli ve durgun durumları için üretilen damıtılmış su miktarları karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, genişletilmiş yüzeyin, damıtma sisteminin verimliliğini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Various methods are used for obtaining drinking water from salt water. One of these methods is the distillation of the salt water by solar energy.In this work, the effect of extended surfaces in a solar-still system is investigated theoretically and experimentally. Two distillers are constructed to use in experimental works. One of these distillers is conventional distiller and used as a reference. The other distiller is used to investigate the effect of extended surfaces. The experiments are carried out in Elazığ climate conditions. In the experiments, Climate conditions (Solar radiation, wind speed, ambient temperature), Glass cloth heat, distiller pool heat, base heat, distiller side wall heat and the amount of distilled water are measured and evaluated.To extend the surfaces, table tennis balls with diameters of 40 mm, which are painted black, are used. To move the balls in the distiller, the salt water is sprayed from sides by a circulating pump.In the experiments, the amounts of distilled water are compared for stationary and moving balls. Obtained results show that extended surfaces improves the efficiency of distillation system.