Tatlı su istakozu Astacus leptodactylu (Eschscholtz, 1823)'un pleopodal yumurta üretimine ışığın etkisi
The effect of light on the pleopodal egg production of freshwater crayfish, Astacus leptodactylus Eschscholtz
- Tez No: 232092
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER HARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada tatlı su ıstakozu (kerevit) Astacus leptodactylus'un pleopodal yumurta üretimine ışığın etkisi araştırıldı.Bu amaçla kerevitler farklı aydınlanma süresine sahip ortamlara (günlük doğal aydınlanma, 24 saat karanlık ve 8 saat aydınlık-16 saat karanlık) üç tekrarlı olarak stoklandılar. Çalışma için 36 erkek ve 144 dişi A. leptodactylus kullanıldı.Çalışma sonucunda elde edilen bulgular en iyi sonuçların 24 saat karanlık ortamda tutulan bireylerden elde edildiği gösterdi. 24 saat karanlık ortamda tutulan ve pleopodal yumurta üreten dişilerin sayısının doğal aydınlanma ortamında pleopodal yumurta üreten dişilerin sayısına göre istatistiksel olarak önemli derecede daha fazla olduğu bulundu (p0.05).Sonuç olarak, bu çalışmada ışığın A.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of light on the pleopodal egg production of freshwater crayfish, A. leptodactylus was investigated.For this aim, crayfish were stocked into three different light regimes (natural daily light, 24 hours dark and 8 hours light-16 hours dark) with three replicates. For this study, 36 males and 144 females of A. leptodactylus were used.At the end of the study the best result was obtained from the crayfish exposed to 24 hours dark. The number of females produced pleopodal eggs were significantly higher in the females exposed to 24 hours dark than the females exposed to natural daily light (P0.05).In conclusion, this study showed that light doesn?t have an effect on the time of mating and pleopodal egg laying time of A.