Farklı stok yoğunluğunun juvenil tatlısu kerevitlerinin (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) büyümeleri, yem değerlendirme ve hayatta kalma oranları üzerine etkileri
Effects of stocking density on growth, feed convertion ratio, and survival of third instars narrow-clawed crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) juvenile
  1. Tez No: 232182
  2. Yazar: CUMHUR UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Dörtyol Araştırma ve Uygulama Birimi’nde yapılmıştır. Çalışmada farklı stok yoğunluğunun juvenil tatlısu kerevitlerinin (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) büyüme performansları, yem değerlendirme, hayatta kalma oranları ve kıskaç kayıpları üzerine etkileri incelenmiştir. Üçüncü aşamadaki A. leptodactylus yavrularının başlangıç ortalama ağırlıkları ve uzunlukları sırasıyla 22.4 ± 0.5 mg ve 1.2 ± 0.04 cm olarak ölçülmüştür. Çalışmada üç farklı stok yoğunluğu (10 kerevit/m2, 50 kerevit/m2 ve 100 kerevit/m2) grupları 1.7 m2’lik tanklara 17, 85 ve 170 adet kerevit olacak şekilde dokuz adet tanka stoklanmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme planına göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve 120 gün sürmüştür. Deneme sonunda, metrekareye 10, 50 ve 100 adet kerevit olan gruplardaki kerevitlerin ulaştıkları son ağırlıklar ve uzunluklar sırasıyla 2.27 ± 1.41 g, 1.400 ± 0.84 g ve 1.079 ± 0.6 g, ve uzunluklar ise 4.83 ± 0.8 cm, 3.73 ± 0.75 cm ve 3.51 ±0.75 cm olarak bulunmuştur. Deneme sonunda boy ve uzunluk parametrelerinin artışı stok yoğunluğunun artmasıyla olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Deneme sonunda, en iyi büyüme (hem ağırlıkça hem de boyca) stok yoğunluğu en az olan grupta (10 kerevit/m²) gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted Mustafa Kemal University of Faculty of Fisheries in Dörtyol Fisheries Research Facilities. The present study was to test the effects of stocking density on growth, feed conversion rate, and survival of newly hatched third instars Astacus leptodactylus juveniles and to determine optimal stocking density for intensive culture system of this species. Newly hatched third instars of A. leptodactylus (mean weight 22.4 mg ± 0.5 and mean total length 12 ± 0.04 mm ) were randomly stocked among nine tanks (area: 1.7 m2) at three different densities and each stocking density was repeated three times. Stocking densities applied were 10, 50 and 100 individuals/m2 corresponding 17, 85 and 170 individuals per tank, respectively. This study continued 120 days. The result of experiment indicated that final weights and lengths varied among stocking density groups were 2.27 ± 1.41 g, 1.40 ± 0.84 g, and 1.08 ± 0.60 g and 4.83 ± 0.80 cm, 3.73 ± 0.75 cm and 3.51 ± 0.75 cm, respectively. Both growth in weight and length were negatively affected by increased stocking density. The highest growth was observed with crayfish stocked at 10 crayfish/m2 densities.