Peyzaj tasarımında yaya bölgeleri Antakya Hürriyet Caddesi yayalaştırma örneği
The pedestrian zones in the landscape architecture the pedestrianisation sample of Hürriyet Street in Antakya
- Tez No: 232183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Hatay İli Antakya Kent Merkezinde yer alan Hürriyet Caddesi'nin yayalaştırılmasının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi amaçlanmıştır. `Yaya', `Yaya Trafiği', `Yaya Bölgesi' gibi temel kavramlar irdelenerek yayalaştırmanın cadde ve kent için gerekliliği vurgulanmıştır. Kentsel planlama ve kentsel tasarıma dair genel ilkeler saptanmış; uygulanmış yaya alanlarına örnekler verilmiştir. Bu kapsamda Hürriyet Caddesi'nin tarihi açıdan değeri vurgulanmış ve kent halkının caddeyi kullanımına yönelik beklentileri doğrultusunda çözüm önerileri sunabilecek nitelikte alternatif peyzaj tasarımları hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work it was aimed to study the pedestrianisation of Hürriyet Street in Antakya City Center with respect to landscape architecture. In the study, the concepts of `pedestrian?, `pedestrian zones? and `pedestrian traffic? are focused on to emphasize and the necessity for the urban life. The functional qualities of pedestrianisation on urban planning and urban design have been studied and the samples of pedestrian zones and pedestrianisation have been gived. In this context it was focused on the historical value of the Hürriyet Street and the landscape projects have designed for pedestrianisation.