Sigara içen ve içmeyen hamile anne adaylarının plasentalarındaki aril hidrokarbon hidroksilaz aktivitesindeki degişiklikler
- Tez No: 24789
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÖZÜKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Bu çalışmada sigara içen ve içmeyen anne adaylarının plasentalarında elde edilen doku homojenatları ve mlkrozomlarda Ari! Hldrokarban H1droks1laz enzimi aktivlte düzeyleri incelenmiştir. Çalışmamızda sigara içen anne adaylarının doku homojenatları ve mikrozomlarında Ari! hidrokarbon hldroksllaz enzimi aktivlte değerleri sigara içmeyenlere göre fazla bulunmuştur. Kendileri sigara içmedikleri halde sigara dumanına maruz kalan anne adaylarının plasenta doku homojenatları ve mikrozomlarında Aril hidrokarbon hidroksilaz aktivltesi kendileri sigara içmeyen ve hiç sigara dumanına maruz kalmayan anne adaylarına göre fazla bulunmuştur. Sigara içen anne adaylarının doku homojenatlarında ve mikrozomlarında günlük içilen sigara sayısı arttıkça aril hldrocarbon hidroksilaz aktlvitesi değerleride armaktadır. Kendileri sigara içmedikleri halde yaşadıkları ortamda sigara içilen anne adaylarının plasenta dokusundan elde edilen mlkrozomlarda anne adaylarının yaşadıkları ortamda sigara içilen anne adaylarının plasenta dokusundan elde edilen mlkrozomlarda anne adaylarının yaşadıkları ortamda günlük içilen sigara sayısı arttıkça aril hidrokarbon hidroksilaz enzimi aktivlte değerleride artmaktadır. Sigara içen anne adaylarının bebeklerinin doğum ağırlıkları ortalama değeri sigara içmeyen anne adaylarının bebeklerinin doğum ağırlıkları ortalama değerinden az bulunmuştur. Sigara İçen anne adaylarının bebeklerinin doğum boy uzunlukları ortalama değeri sigara içmeyen anne adaylarının bebeklerinin doğum boy uzunlukları ortalama değerinden az bulunmuştur.II Plasenta dokusundan elde edilen mlkrozom örnekleri BP 1le Inkübasyondan sonra bel 11 zaman periyodunda 3-p- hydroxyandrostan-5-en-17-one asetat ilave edilerek Inkübasyon süresi 30 dakikada sona erd1r1!1p aril hidrokarbon hldroksllaz akt1v1tes1 tayin edilmiştir. Inkübasyonun 15. dakikasında 3b hydroxyandrostan-S-en-l 7- one asetat ilave edilip Inkübasyon 30 dakikada sona erdirilerek aril hidrokarbon hldroksllaz aktivitesinde tayin edildiğinde Ar1l hidrokarbon hldroksllaz aktl vitesinde % 72 oranında artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this study aryl hydrocarbon hydroxylase enzyme activity levels were investigated 1n placental tissue homogenates and microsomes of smoking and nonsmoking women. We have shown that aryl hydrocarbon hydroxylase activity values were found to be much higher 1n smokers than 1n nonsmokers. Aryl hydrocarbon hydroxylase activity 1n placental tissue homogenates and microsomes were found to be much higher 1n smokers and women exposed to cigarette smoke than 1n nonsmokers and women not exposed to cigarette smoke- A certain Increase 1n mean aryl hydrocarbon hydroxylase activity appears with Increased numbers of cigarettes smoked per day in placental tissue homogenates and 1n microsomes. A similar Increase 1n mean aryl hydrocarbon hydroxylase activity appears with Increased nubers of cigarettes smoked dally 1n placental tissue microsomes 1n nonsmoking women. The average weight of newborn Infants from pregnancies of smoking mother was about 358 grams less than those from nonsmoking mothers. The newborn Infants from pregnancies in smoking mothers were about 1.25 cm shorter 1n length than those from nonsmoking mothers. Aryl hydrocarbon hydroxylase activity was Increased when 3-£-hydroxyandrostan-5-en--17-one acetat was added at periods of Incubation to m1xed-1ncubat1on after BP Incubated placental microsomes.