Kinetik karma spin-1 ve spin-2 sisteminde meydana gelen dinamik faz geçişleri ve dinamik faz diyagramları
Dynamic phase transitions and dynamic phase diagrams in the kinetic mixed spin-1 and spin-2 ising system in an oscillating magnetic field
- Tez No: 232247
- Danışmanlar: PROF. DR. MESTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Salınımlı dış manyetik alan altında, bikuadratik en yakın etkileşme (K) ve kristal alan etkileşme parametreli (D) kinetik karma spin-1 ve spin-2 Ising modelinin dengesiz davranışları, ortalama alan yaklaşımı ile araştırıldı. Glauber geçiş oranları kullanılarak ortalama alan dinamik denklemleri elde edildi. Sistemdeki çözümleri veya fazları elde etmek için ortalama düzen parametrelerinin zamanla değişimi incelendi. Faz dönüşümlerinin doğasını karekterize etmek (birinci- ve ikinci-derece faz geçişi) ve dinamik faz geçiş (DFG) sıcaklıklarını elde etmek için, dinamik düzen parametrelerinin davranışı indirgenmiş sıcaklığın bir fonksiyonu olarak incelendi. Dinamik faz diyagramları üç farklı düzlemde sunuldu. Bu faz diyagramları düzensiz (d), ferrimagnetik (i), antikuadrupol ya da staggered (a) temel fazları ve dört adet karma faz veya bölge içerir, bunlar, i+d, i+a, i+a+d ve a+d karma fazlarıdır. Bu faz diyagramlarının özellikleri indirgenmiş bikuadratik ve indirgenmiş kristal alan etkileşme parametrelerine kuvvetli bir şekilde bağlı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The nonequilibrium aspects of the kinetics of a mixed spin-1 and spin-2 Ising system including the biquadratic nearest-neighbor pair interaction (K) and crystal-field interaction (D) under the presence of a time-dependent oscillating external magnetic field is investigated within a mean-field approach. The set of mean-field dynamic equations are obtained by employing the Glauber transition rates. The time variations of average order parameters are investigated to find the phases or solutions in the system. The thermal behaviors of the dynamic order parameters are also studied to characterize the nature (first and second order phase transition) of the phase transitions and obtain the dynamic phase transition (DPT) temperatures. The dynamic phase diagrams are presented in three different planes. The phase diagrams contain disordered (d), ferrimagnetic (i), the antiquadrupolar or staggered (a) fundamental phases, and four coexistence or mixed phase regions, namely the i+d, i+a, i+a+d and a+d. Properties of the dynamic phase diagrams strongly depend on reduced crystal-field interaction and reduced biquadratic interaction parameters.