Lineer olmayan kuadratik volterra integral denklemleri
Nonlinear quadratic volterra integral equations
- Tez No: 232330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. FARUK TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde, diğer bölümlerin daha kolayanlaşılmasını sağlayacak bazı temel tanımlar ve teoremler verildi. Lineer uzay,metrik uzay, normlu uzay, topolojik uzay, sürekli operatör ve kompaktlık gibi temelkavramlardan bahsedildi.İkinci bölümde, kompakt olmayan ölçüyle ilgili temel bilgiler verildi. SimetrikHausdorff ve simetrik olmayan Hausdorff uzaklıkları, Contor'un kesişme teoremi,bazı kompakt olmayan ölçü örneklerinden olan kompakt olmayan Kuratowski veküre ölçüleri ile kompakt olmayan ölçünün temel özelliklerinden bahsedildi.Üçüncü bölümde, lineer olmayan kuadratik Volterra integral denklemleri incelenerekkompakt olmayan ölçü ile birleştirilmiş bir teknik yardımıyla, bu denklemlerinR+'da tanımlı, sınırlı ve sürekli fonksiyonların uzayı BC(R+;R)'de çözülebilirli§iincelendi.Ayrıca, bu çalışmada, bazı sonuçların daha iyi anlaşılabilmesini sağlayacakuygulamalara yer verildi.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of three chapters.In the first chapter of this thesis, some basic definitions and theorems weregiven to make other chapters understand easier. Basic concepts like linear space,metric space, normed space, topological space, continuous operator and compact setwere given.In the second chapter, basic knowledge about measures of non-compactnesswere given. Simetric Hausdorff and non-symmetric Hausdorff distance, Contor's intersectiontheorem, some examples of measures of non-compactness like Kuratowskiand ball, the basic features of measures of non-compactness were given.In the third chapter, nonlineer quadratic Volterra integral equations were investigated.It was shown that this equations are solvable in the space BC(R+;R)which elements are continuous and bounded any functions on R+. The main toolused in this study is associated with the technique of measures of non-compactness.Furthermore, some examples, which will make the basic consequence moreunderstandable, were solved.i