Enzim immobilizasyon ortamı olarak poliimid modifiye elektrotların hazırlanması, karakterizasyonu ve optimizasyonu
The praparation, characterization and optimization of polyimide modified electrodes as enzyme immobolization media
  1. Tez No: 232349
  2. Yazar: AZİZ PAŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ERGUN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, oksidoredüktaz enzimlerin, hazırlanan ve karakterize edilen farklıpoliimid materyallerdeki immobilizasyonu incelenmiştir.Glukoz oksidaz enziminin ilgili matrikslerde başarılı bir şekilde immobilize edildiğibulunmuştur. Polimerik matrikslerdeki immobilizasyonu etkileyen parametreler (polimerik filmkalınlığı, enzim miktarı, ortam pH'sı, vb.) sistematik olarak incelenerek, poliimid-GOx esaslıbiyosensörler hazırlanmıştır. Daha sonra, hazırlanan biyosensörlerin, duyarlılık, doğrusallık,seçicilik, yanıt süresi ve kararlılık gibi sensör karakteristikleri belirlenmiştir.Sonuç olarak, değişik poliimid türevlerinin, biyosensör tasarımında alternatifimmobilizasyon materyalleri olarak kullanılabileceği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the immobilization of oxido-reductase enzymes in the prepared andcharacterized various polyimide materials was investigated.It has beeen found that glucose oxidase enzyme was successfully immobilized in therelevant matrices. By systematically examining the parameters (polymeric film thickness,enzyme amount, medium pH, eg.) affecting immobilization in the polymeric matrices,polyimide-GOx based biosensors have been prepared. Then, the sensor characteristics such assensitivity, linearity, selectivity, response time and stability of the prepared biosensors havebeen determined.As a result, it has been claimed that various polyimide derivatives could be used asalternative immobilization materials for the biosensor design.