Tiyol modifiye Au(111) yüzeylerine PbS elektrodepozisyonu ve karakterizasyonu
Electrodeposition of PbS on thiol modified Au(111) surfaces and characterization
  1. Tez No: 232353
  2. Yazar: FATMA BAYRAKÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma kapsamında PbS bileşik yarı iletken nanopartiküllerinin tek kristal forma sahip substratlar üzerinde sentezi amaçlanmıştır. Bu amaçla tek kristal forma sahip Au(111) çalışma elektrodu 1-hekzadekanetiyol ile modifiye edildi. Modifikasyon işlemi için Au(111) elektrodu 1-hekzadekanetiyol ihtiva eden çözeltide bekletilerek, kendi kendine biriken düzenli tiyol tek tabakasının oluşumu sağlandı. Daha sonra tiyol modifiye edilen Au(111) elektrot, doygun PbS içeren çözeltiye daldırılarak uygulanan potansiyel ile tiyol tabakasının sıyrılması ve yüzeyde düzenli nanoçukurların oluşumu sağlandı. Elde edilen elektrot üzerinde hem Pb hem de S'nin potansiyel altı depozisyon (UPD) potansiyeline uygun bir potansiyelde elektrodepozisyon yapılarak yüzeyde oluşan nanoboyuttaki çukurlarda PbS nanopartiküllerin sentezi yapıldı. Sentezlenen PbS partiküllerinin morfolojisi STM ile, kuantum sınırlama etkileri ise UV-Vis-NIR teknikleri kullanılarak incelendi. Tiyollerin sıyrılma süresinin artırılmasıyla, PbS partiküllerinin büyüklüklerinin arttığı ve bant aralığı enerjilerinin azaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to synthesize compound semiconductor PbS nanoparticles on single crystal substrates. For that purpose, single crystal Au(111) substrate was modified with 1-hexadecanethiol monolayer. Self-assembly of 1-hexadecanethiol monolayer on Au(111) substrates was applied by keeping Au(111) substrate in a solution containing 1-hexadecanethiol compound. Thiol modified Au(111) substrate was then immersed in a satured PbS solution and thiol monolayer was stripped from the surfaces and regular hole regions were obtained by applying suitable potential. After this process, PbS nanoparticles were formed at this hole regions by applying a potential that is suitable with the underpotential deposition (UPD) of both Pb and S. The morphological analysis of electrochemically deposited PbS particles on SAM was investigated by STM and the quantum confinement effects were determined by UV-Vis-NIR techniques. It was also found that size of PbS particles increased, and band gap energies decreased when the thiol stripping time was increased.