İnşaat işletme yönetiminde bilgi ambarlama
Knowledge warehousing in construction management
  1. Tez No: 232455
  2. Yazar: ÖMER GİRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Proje, başlangıcı ve bitişi belirlenmiş faaliyetler bütününün, zaman ve bütçe kısıtları içinde bir hedefi gerçekleştirme planıdır. İnşaat sektöründe yapılan her iş proje tanımına girmektedir. Amacı, projeleri hedeflere uygun olarak gerçekleştirmek olan bir sektörde, doğru kararların kaynağı olacak bir bilgi ambarı oluşturmak ve devamlılığını sağlamak sektöre has yapısal zorluklar nedeniyle kolay değildir, zordur.Bilgi ambarlama, bitirilmesi gereken bir proje değil aksine devam ettirilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle, inşaat sektöründe bilgi ambarı konusunun gerçekleştirilmesi ve kullanılması, yönetimin alışık olduğu ve kullana geldiği düşünce yapısının önemli oranda değişmesiyle gerçekleştirilebilir. Aksi halde ambarlanan verinin rafta atıl olarak duran evrak yığınından bir farkı kalmayacaktır.Yapılan çalışmada ilk olarak literatür incelenmiştir. İnşaatın yönetimi açısından bakıldığında, sektörün tam homojen olmayan ve proje esaslı bir yapıya sahip olmasının da etkisiyle çalışmaların sınırlı kaldığı tespit edilmiştir.İkinci aşama olarak sektörde cari kısıtlar ortaya konmuş ve inşaat yönetimi açısından ortak noktalar incelenmiştir. Tespit edilen ortak noktalardan yola çıkılarak bir bilgi ambarı oluşturulmuştur.Çalışma kapsamında oluşturulan model, her inşaat şirketinin kendine has yapısı da düşünüldüğünde, şirket bazındaki uygulamalarda bir başlangıç olarak görülebilir. Model şirketin yönetim anlayışına, vizyon ve misyonunun gerektirdiği her türlü planlama ve stratejisi için adapte edilebilir ve geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Project is the plan for accomplishing a target providing with all the activities which starting and finishing times are defined, in the time and bugget constraints. Every work, in the construction industry are defined as project. In a sector having structural obstacles, which mission is to accomplish the project targets appropriately, it is hard to form and provide the permanence of a knowledge warehouse that will be the source of the right decisions.A knowledge warehouse is not a project to be accomplished, on the contrary it is a process that must be continued. Therefore for the construction sector, the knowledge warehouse subject can be realizable for the people who will achive and use the system as to be able to change their managerial thoughts and customs that are being used so far. Otherwise the data warehouse, will not to be different from doccument that is stands on a shelf.In the work studıed, first the literature is examined at the constructıon management point of view, it is determined that the studies on the subject are limited due to non homegen structure of the sector.Second step, the constraints are put forward and the common subjects in the sector are examined for the construction management perspective. The knowledge warehouse is accomplished through out the defined common subject.Model that formed in the scope of the work, also considering the speciality of the every construction company, can be seen as the start point for the company based applications. The model can be adapted and developted for the company?s management perspective and every planning and strategy requirements for vision and mission.