An interactive enviroment for SIMDL simulation language
SIMDL benzetim dili etkileşimli ortamı
  1. Tez No: 23246
  2. Yazar: MENDERES AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. PAYİDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, SIMDL benzetim dili için etkileşimli bir ortam tasarımlanmış ve uygulanmıştır. Nesne yönelimli ve mesaj sürücü kullanıcı arayüzleri hakkında bilgi verilmiş, ve SIMDL kesikli benzetim dili olarak kısaca anlatılmıştır. SIMDL'in etkileşimli çevre kısmının tasarımlanmasında ve kodlanmasında Turbo 6'nın Turbo Vision kaynak yardımcısı temel alınmıştır. Pencere tabanlı kullanıcı arayüz sistemleri uygulama programlarında büyük rol oynar. Turbo Vision, nesne yönelimli, mesaj sürücülü, ve pencere tabanlı bir kaynaktır. SIMDL1 in etkileşimli çevresi, Turbo Pascal 6'nın kullanıcı arayüzü temel alınarak tasarımlanmıştır. SIMDLPCyi bir ve birden fazla kullanıcı ortamlarda kurmak ve çalıştırmak için bir kurma programı hazırlanmış ve ekte anlatılmıştır. Anahtar Sözcükler : nesne yaklaşımlı programlama, mesaj sürümlü programa, grafiksel kullanıcı arayüzü, pencere tabanlı programlama.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an interactive environment for SIMDL simulation language has been designed and implemented. A survey on object oriented and event driven user interfaces has been given, and a description of SIMDL as a discrete simulation language is also included in the thesis. The interactive environment of SIMDLPC has been designed and implemented using Turbo Pascal 6 resource toolkit Turbo Vision. Window based user interface systems play a very important role in application programs. Turbo Vision is an object oriented, event driven, and window based toolkit. The interactive environment of SIMDLPC is designed by utilizing the Turbo Pascal 6 user interface part as the basic reference. A set up program has been also implemented for installing SIMDLPC in single user or network modes, as explained in the appendices. Key words : object oriented programming, event driven programming, graphical user interface, window based user interface.