Control and optimization of cure cycle for thick-sectioned thermoset composites manufacturing
Kalın kesitli termoset kompozit imalatında kürleme çevriminin kontrolü ve eniyilemesi
- Tez No: 232509
- Danışmanlar: PROF. EŞREF EŞKİNAT, YRD. DOÇ. NURİ BÜLENT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalın kesitli termoset kompozitlerin imalatında karşılaşılan sıcaklık gradyenlerini minimize etmektir. Bu gayeyle, kürleme fenomenini temsil eden matematiksel modellere dayanan bir sonlu fark analizi geliştirilmiştir. Sıcaklık gradyenlerini asgariye indirnek için bir eniyileme yöntemi, yani sıralı simplex algoritması analizle birleştirilmiştir.Çeşitli kürleme çevrimlerinin uygulanabilmesi amacıyla LabVIEW programını kullanarak bir PID denetleyici geliştirilmiştir. Bir deney düzeneği hazırlanmış, ve analiz sonuçlarının deney sonuçlarıyla tutarlığını test etmek amacıyla deneyler yapılmıştır.Sonuçlar yorumlanarak, sunulan yöntemin verimliliği tartışılmış, ve çalışmaya getirilebilecek iyileştirmeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to minimize the temperature gradients encountered in thick-sectioned thermoset composites manufacturing. For this purpose, a finite difference analysis based on mathematical models representing the curing phenomenon was developed. An optimization method, namely the sequential simplex algorithm was coupled with the analysis to minimize the temperature gradients.A PID controller was developed in LabVIEW to allow the execution of cure cycles with arbitrary temperature profiles. An experimental setup was prepared, and experiments were carried out in order to check the consistency of the analysis with the experimental results.Interpreting the experiment results, the efficiency of the approach was discussed, and potential ameliorations to the study were proposed.