Çeşitli adsorbentler ile sulu çözeltilerden Brij-35, Triton X-100 ve CTAB uzaklaştırılması
The removal of Brij-35, Triton X-100 and CTAB from aqueous solutions by different adsorbents
  1. Tez No: 232521
  2. Yazar: TOLGA MISIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAHRAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalısmada Brij-35, Triton X-100 ve CTAB yüzey aktif maddelerinin üç farklı aktifkarbonla, asit aktivasyonlu bentonit ve moleküler elek kullanılarak sulardanuzaklastırılması çalısılmıstır.Adsorpsiyon deneyleri baslangıç derisiminin, adsorbent dozunun, pH ve sıcaklığınfonksiyonu olarak yapılmıstır.Adsorpsiyon kinetik sonuçları Lagergren denklemine göre yorumlanmıs ve sabitlerhesaplanmıstır. Tanecik içi difüzyon katsayıları hesaplanmıstır.Adsorbentlerin adsorpsiyon kapasitesi için Langmuir ve Freundlich izotermlerikullanıldı ve bu isotermlere ait sabitler her adsorbent ve adsorbat için hesaplandı.D-R izotermleri her adsorbent ve adsorbatın adsorpsiyon mekanizmasını anlamak içinkullanıldı. Giles izotermleri yine adsorpsiyon mekanizmasını anlamak için kullanıldı.Termodinamik parametreler hesaplandı. Serbest enerji değisimdeki negatif değeradsorpsiyonun spontanlığını gösterdi.Sabit yatak çalısmaları organik ve inorganik kirleticileri uzaklastırmak için kullanılır.Bu nedenle kolon çalısmaları yapıldı. Her bir adsorbent ve adsorbat için kolonçalısmalarından elde edilen kapasite değerleri kesikli çalısmalardan elde edilendeğerlerden daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study the adsorption of surface active agents, Triton X-100, Brij-35 and CTAB,from aqueous solutions on three different activated carbons, activated bentonite andmolecular sieve was studied.The adsorption experiments were carried out as a function of initial concentration,adsorbent dose, pH and temperature.The results of adsorption kinetic were interpreted by the Lagergren equation and rateconstants were calculated. Intraparticle diffusion rate constants were also calculated.In order to understand the adsorption capasity of the adsorbents used in the study, theLangmuir and Freundlich adsorption isotherms were used and the constants of theseisotherms were calculated for each adsorbent and adsorbate.D-R isotherms were used to understand the adsorption mechanism of each adsorbateand adsorbent. Giles isotherms were also used to understand the adsorption mechanism.Thermodynamic parametres were calculated. The negative values of the free energychange indicated the spontaneity of the adsorption process.Fixed-beds have been used to remove organic and inorganic pollutants. Thereforecolumn studies were carried out. The capacities of column for each adsorbate andadsorbent were found to be higher than the capacities found from batch experiments.