Correlation analysis of housing prices and economic indicators0
Ev fiyatları ve ekonomik göstergelerin korelasyon analizi
- Tez No: 232520
- Danışmanlar: PROF. LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Physics and Physics Engineering, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, bazı iktisadi göstergelerin ev fiyatları üzerindeki etkisi onsekiz ülke için incelenmiştir. İlgilenilen iktisadi göstergeler Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH), nüfus, Tüketici Fiyat İndeksi (TFİ) ve Perakende Fiyat İndeksidir (PFİ). SVM adlı istatistik yazılımı kullanlılarak, GSMH ve nüfusun etkisi altında ev fiyatlarının benzer dağılım gösterdiği ülke öbekleri oluşturulmuştur. AYrıca ülkelerin ev fiyatlarını Tüketici Fiyat İndeksi ve Perakende Fiyat İndeksiyle ilişkilendiren denklemler türetilmiş ve bu denklemler Eviews adlı istatistik yazılımı ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyzed the effects of economic indicators on house prices in eighteen countries. The economic indicators, which we used ,are Gross Domestic Product (GDP) , population, Consumer Price Index (CPI) and Retail Price Index (RPI).By using the statistical programme SVM (Support Vector Machine ), we found clusters which show similar distributions of house prices under the effect of GDP and population. Furthermore, we found equations that relate house prices of countries to their CPI and RPI values and we tested these equations statistically using the software Eviews.