Possible chaoticity in condensed matter system
Yoğun madde sistemlerinde olası kaotik davranış
- Tez No: 232625
- Danışmanlar: PROF. AVADİS SİMON HACINLIYAN, PROF. YANİ SKARLATOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ince polimer filmlerin sabit gerilim altında zamanda düzensiz geçici akım davranışı gösterdiği bilinmektedir. Polietilen glikol örneğindeki gibi suyu emme özelliği olan polimerlerdeki akım düzensizliği göreli neme de bağlı olacaktır. Bu çalışmanın amacı düzensiz akımı zaman içinde yavaş değişen göreli nemin fonksiyonu olarak incelemektir.Nemin zamana bağlılığı gerilmiş üstel soğrulma modeli ile modellenmiştir. Zaman serisi analizi ve eğilimsizleştirilmiş dalgalanma analizi tüm veri takımlarına, zaman aralığı dilimlerine ayrılmış ve göreli nem aralığı dilimlerine ayrılmış veri takımlarına ayrı ayrı uygulanmıştır. Olası kaotik davranışlar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thin films of polymers are expected to have irregular transient current characteristics under constant voltage. In polymers with water absorbing property such as Polyethylene Glycol, the irregularity also depends on the relative humidity. This study is aimed at studying this irregular current as a function of slowly varying relative humidity.The time dependence of the relative humidity was adequately modelled by stretched exponential absorption model. Time series analysis and detrended fluctuation analysis were applied both to the entire data and binned data according to both time and relative humidity intervals and instances of chaotic behavior were observed.