İş değerlendirme ve ücret sistemleri ilişkisi üzerine yeni bir model
A new model about relation between job evaluation and wage systems
  1. Tez No: 232733
  2. Yazar: ÖZNUR İSKEFİYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İş Değerlendirme, ücret belirlemeye temel oluşturmak üzere bir işletmedeki bütün işlerin göreceli önemlerinin belirlenmesine yardımcı olan bir tekniktir. İşler maharet, sorumluluk, çaba ve iş koşulları gibi faktörler açısından değerlendirilir ve birbirine oranla taşıdıkları değerler belirlenir. Bu değerlerin sonuçları ücretlendirmede kullanılır.Bu çalışmada Türkiye' de metal sektöründe önde gelen bir üretim firmasında karşılaşılan sorunların giderilebilmesi için iş değerlendirme sisteminin oluşturulmasına yönelik bir uygulama yapılmıştır. İş Değerlendirme' de faktör puan yöntemi kullanılmıştır. Yapılan iş değerlendirme sonuçlarından alınan verilerle işletme için bir ücret yapısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Job evaluation is a tecnique which is used to determine relative importance of all works in an organization. These important values are used as a base to determine the wages. Job are evaluated with respect to ability, responsibility, effort and job conditions. The wage studies are performed from the result of this evaluation.In this study an application of job evalution systems are endeavoured to constitute for preventing problems of a leading metal production firm of Turkey. Factor point method is used in the job evaluation. After job evalution current wages are analysed in the organization then a new wage system is offered to the organization.