Acil serviste yatakbaşı ultrasonografi ile karotis doppler tepe akış hızı ve vena kava inferior çapı ölçümlerinin volüm değerlendirilmesindeki rolü
The role of bedside ultrasonography and carotid doppler PEAK FLOW rate and vena cava inferior diameter measurements in the evaluation of volume deficiency in the department of emergency
- Tez No: 738156
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Acil servise başvuran hastalar arasında intravasküler volüm durumu düşük olan hastalarda dolaşım yetersizliğinden dolayı çoklu organ hasarı gelişir. Hipovolemik şok tedavisindeki gecikme ölüm oranını arttırabilir. Çalışmamızda hastalar acil servise başvurdukları anda yatak başı ultrasonografi ile daha önceden volüm durumunu gösterdiği ispatlanmış Vena Kava İnferior (VKİ) çap ölçümünü yaptık. Daha sonra yapılması daha kolay ve hızlı olan karotis doppler tepe akış hızı solunumsal varyasyonunu ölçtük. Bunları kıyaslayarak karotis dopplerin intravasküler durum hakkında ne kadar bilgi verebildiğini araştırdık. Çalışmaya 30 hipovolemik hasta ve kontrol grubu için 30 sağlıklı gönüllü alındı. VKİ çapları yatakbaşı ultrasonografi ile subksifoidal bölgeden inspiryumda ve ekspiryumda ölçüldü. Karotis arter tepe akış hızı solunumsal varyasyonu (ΔVpeak) ölçüldü. Hasta grubunun ultrasonografik ölçümleri 1000 cc izotonik NaCl infüzyonundan sonra tekrarlandı. Hasta ve kontrol grubu arasında değişkenlerin karşılaştırılmasında Independent Samples t test, hasta grubunun tedavi öncesi ve sonrası değişkenlerinin karşılaştırılmasında Paired t test kullanıldı. İstatistiksel olarak p değerinin
Özet (Çeviri)
Among the patients admitted to the emergency department, multi-organ damage develops due to circulatory failure in patients with low intravascular volume status. Delay in hypovolemic shock treatment can increase mortality rate. In our study, we measured the diameter of the Vena Cava Inferior (VCI), which was previously proven to show the volume status, by bedside ultrasonography as soon as the patients presented to the emergency department .After that we measured the respiratory variation of the carotid doppler peak flow rate, which is easier and quicker to perform. By comparing these, we investigated how much information carotid doppler can provide about intravascular status. Thirty hypovolemic patients and thirty healthy volunteers for the control group were included in the study. VCI diameters were measured by bedside ultrasonography from the subxiphoidal region in inspiration and expiration phase. Respiratory variation of carotid artery peak flow rate (ΔVpeak) was measured. Ultrasonographic measurements of the patient group were repeated after 1000 cc isotonic NaCl infusion. Independent samples t test was used to compare the variables between the patient and control groups, and Paired t test was used to compare the pre- and post-treatment variables of the patient group. P value of