Ni/n-6H SiC schottky diyodunda bazı elektriksel özelliklerin sıcaklıkla değişiminin incelenmesi
Investigaton of some electrical properties with temperature for Ni/n-6H SiC schottky diode
  1. Tez No: 232789
  2. Yazar: ASLIHAN SEFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, geniş yasak enerjili bir yarıiletken olan Silikon Karpit (SiC)' in bazı elektriksel özellikleri, diyot fabrikasyonu yapılarak incelenmiştir. Fabrikasyonu yapılan (tavlanılmamış) ve tavlama yapılan Ni/ n-tipi 6H-SiC Schottky diyodun sıcaklığa bağlı I-V karakteristikleri 100-500 K aralığında incelenmiştir. Doğru belsem I-V karakteristikleri termoiyonik emisyon teorisi esas alınarak incelenmiştir. Tavlamanın ve sıcaklığın idealite faktörüne (n) ve Schottky engel yüksekliğine ( ) etkileri detaylı bir şekilde tartışıldı. Artan sıcaklıkla n değerinin azaldığı ve değerinin artığı gösterildi. Tavlanmadan önceki diyot için engel yüksekliğinin ve idealite faktörünün değerlerinin 100-500 K sıcaklık aralığında sırası ile 0,65-1.25eV, 1.70-1.16 aralığında ve tavlanmadan sonraki diyot için ise 0.74-1.70eV ve 1.84-1.19 aralığında değişim gösterdiği elde edildi. Diyotun I-V karakteristiği, 973 K'de 2 dk tavlama işlemi yapılan diyotta sızıntı akımının azalmasıyla ilişkili olarak Schottky engel yüksekliğinin attığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, some electrical porperties of Silicon Carbide (SiC), being a wide band gap semiconductor, have been investigated by fabricating a diode. The temperature dependence of current?voltage (I?V) characteristics of as-fabricated and annealed Ni/n-type 6H-SiC Schottky diode has been investigated in the temperature range of 100?500 K. The forward I?V characteristics have been analysed on the basis of standard thermionic emission theory. . The effects of annealing and temperature on the ideality factor (n) and Schottky barrier height ( ), in detail, been discussed. It has been shown that the n decreases while the increases with increasing temperature. The values of and n are obtained between 0.65-1.25 eV and 1.70-1.16 for as-fabricated and 0.74-1.70 eV and 1.84-1.19 for annealed diode in the temperature range of 100-500 K, respectively.The I?V characteristics of the diode showed an increase in the Schottky barrier height, along with a reduction of the device leakage current by annealing the diode at 973 K for 2 min.