Salam üretiminde mısırözü yağı ve brokoli kullanım imkanları
The using of corn oil and broccoli in manufacturing of bologna type sausage
  1. Tez No: 232792
  2. Yazar: ŞEYMA ŞİŞİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada kuyruk yağının mısır yağı ile ikamesi (%100 koyun kuyruk yağı veya %50 kuyruk yağı ve %50 mısır yağı) ve brokoli kullanımının (%0, %5 veya %10) salamların fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerine etkileri soğukta depolama süresince incelenmiştir. Kuyruk yağının mısır yağı ile ikamesi örneklerin pH, tiyobarbutirik asit reaktif maddeler (TBARS), renk değerleri (L*, a* ve b*) ve tekstürel özellikler (sertlik, sakızımsılık, çiğnenebilirlik, esneklik) üzerinde çok önemli (P?0.01) etkiye sahiptir. Brokoli kullanımı ise pH, renk, sertlik, çiğnenebilirlik ve sakızımsılık değerleri üzerine etkisi istatistiki olarak önemli (P?0.01) bulunmuştur. 4°C'de 90 günlük depolama sırasında örneklerin pH, TBARS ve tekstürel özelliklerinde önemli değişimler belirlenmiştir. Mısır yağı ve brokoli kullanımı salamların duyusal özellikleri üzerinde istatistiki açıdan önemli bir etkiye sahip değildir (P?0.05).
Özet (Çeviri)
In research, the effects of substituting sheep tail fat with corn oil (100% sheep tail fat or 50% sheep tail fat and 50% corn oil) and adding broccoli (0%, 5% or 10%) on the physical, chemical and sensory characteristics of Bologna type sausages were investigated during storage period at 4C°. The substitution of sheep tail fat by corn oil had very significant (P0.05) sensory characteristic of Bologna type sausage.