A Qualitative assesment of soil acidification due to a thermal power plant: a case study
Bir termik santralin yaratacağı toprak asitlenmesinin kalitatif ve kantitatif yaklaşımlarla belirlenmesi konusunda bir çalışma
- Tez No: 23280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SOYUPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZ BİR TERMİK SANTRALİN YARATACA?I TOPRAK ASİTLENMESİNİN KALİTATİF VE KANTİTATİF YAKLAŞIMLARLA BELİRLENMESİ KONUSUNDA BİR ÇALIŞMA KILIÇ, Başak Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Selçuk SOYUPAK Haziran, 1992, 162 sayfa Bu çalışmada, Aliağa Termik Santrali'nin yaratacağı toprak asitlenmesi problemi incelenmiştir. Yarıçapı 20 km ve merkezi termik santral olarak belirlenen dairesel çalışma alanının içinde ve çevresinde bulunan Menemen Ovası topraklan, zeytinlik topraklan ve bazı boş arazi toprakları tez sırasında incelenen toprakları oluşturmuştur. Tez sırasında hem kalitatif, hem kantitatif yaklaşımlar kullanılmıştır. Kalitatif analizde toprağın H+ eklenmesiyle maruz kalacağı toprak asitlenmesine olan hassasiyeti KDK (Katyon Değiştirme Kapasitesi) ve pH gibi mevcut toprak özellikleri kullanılarak belirlenmiştir. Kantitatif analizde pH değerinin 6.0, 5.5, 5.0, 4.5 ve 4.0'e ulaşabilmesi için gerekli olan yıllar, çalışılan toprakların asit-tamponlama eğrileri ve değişik senaryolar altındaki S04= çökelme hızları kullanılarak belirlenmiştir. Kantitatif analiz, Aliağa Termik Santrali'nin çalışacağı varsayılan faydalı ömrü süresi sonunda numune alınıp araştırılma yapılan 31 topraktan 17'sinin pH'sının 6.0'dan yüksek olacağını göstermiştir.Kalitatif analiz ise incelenen 31 toprak örneğinden 16 tanesinin asitlenme açısından düşük hassasiyete sahip topraklar olduğunu göstermektedir. Bu tez, en kötü senaryo koşulu olan Aliağa Termik Santrali ve mevcut endüstrilerin hava kirliliği kontrol tedbirlerine uymadığı halde bile Menemen Ovası topraklarının tarımsal değerlerinin etkilenmeyeceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Toprak Asitlenmesi, Toprak Hassasiyeti, Asit-Tamponlama Eğrileri, S04= yağışı. Bilim Sayısal Kodu : 615.02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ASSESSMENT OF SOIL ACIDIFICATION DUE TO A THERMAL POWER PLANT : A CASE STUDY KILIÇ, Başak M.S. in Environmental Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Selçuk SOYUPAK June, 1992, 162 pages in this study, the expected soil acidification problem due to the proposed Aliağa Thermal Power Plant have been estimated. The study was performed for the Menemen soils, olive forest soils and some bushland that exist within and vicinity of study area which was defined as a circle with 20 km radious where plant will be located at the centre. Both qualitative and quantitative approaches were employed during the study. in qualitative analysis, the sensitivity of soils to H+ addition to experience acidification were determined using the present soil properties such as CEC (Cation Exchange Capacity) and pH. in quantitative analysis, the number of years required to reach pH values of 6.0, 5.5, 5.0, 4.5 and 4.0 were determined by using acid-buffering curves of the studied soils and SO4= deposition rates under different scenario conditions. Quantitative analysis shows that out of 31 sampled soils 17 soils will have pH levels higher than 6.0 within the useful life of Aliağa Thermal Power Plant. Qualitative analysis indicate that out öf 31 soil samples investigated, 16 soils can be classified as soils with low sensitivity. iiiThe results of this study indicate that the agricultural value of Menemen Soils will not be affected even under the worst-case conditions corresponding to emissions without air pollution control measures both by proposed Aliağa Thermal Power Plant and by the existing industries within the proposed useful life of the plant. Keywords : Soil Acidification, Soil Sensitivity, Acid-Buffering Curves, SO4= Depositions. Science Code : 615.02.02 iv