Identification of genes that play role in boron metabolism
Bor metabolizmasında rol oynanyan genlerin bulunması
- Tez No: 232847
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU, YRD. DOÇ. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bor bitki ve hayvan gelişiminde rol oynayan temel mikroelementlerdendir. Yine de dokularda ki yüksek konsantrasyonu iki organizma grubu içinde toksik etki göstermektedir. Maya mantarı (Saccharomyces cerevisiae) ökaryotlar da metal iyon transport mekanizmalarının çalışılması açısından ideal bir model organizmadır. Bu çalışma da maya genomik DNA' sı taranarak yabani tip maya hücreside bor dirençliliği sağlayan genler bulunmaya çalışıldı. Çalışma sonunda otuz maya transformantının yüksek miktarda toksik etki yapan bor mineralinin oldugu ortamda büyümeyi sürdürdüğü gözlemlenmiş ve analizler sonucunda tüm transformantların multidrug efflux transporter - ATR1 (YML116w) gen bölgesini tasıyan DNA kasetini içerdiği bulunmuştur. Sonraki çalışmalarımız da ATR1 mutantı (?atr1) hücrelerin bor stresine duyarlı oldukları ve hücre içerisinde yüksek miktarda bor biriktirdikleri gözlemlenirken, ATR1 geninin yüksek oranda ifadelendiği yabani tip maya hücrelerinin bor stresine karşı dirençli hale geldikleri ve borun hücreden büyük oranda uzaklaştırıldığı gözlemlenmiştir. Bir diğer çalışmamız da ise bor stresi altındaki tüm maya genlerinin ifadelenmeleri analiz edilmiş ve ATR1 geninin diğer transporter genlerin arasından daha fazla oranda ifadelendiği bulunmuştur. Çalışmalarımız sonun da bulduğumuz tüm bu veriler bize ATR1 geninin maya hücresinde bir bor transporter'ı olarak görev yaptığını ve maya hücresinin borun toksik etkisinden korunmasında rol oynayan önemli bir gen olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Boron, is an essential microelement that plays a role in plant and animal development. However, an excess amount of boron is toxic for both types of organisms. The yeast Saccharomyces cerevisiae is an ideal model organism for describing the mechanism and regulation of metal ion transport in eukaryotes. We screened a yeast genomic DNA library to find genes that confer boron resistance to wild-type cells.Thirty transformants were isolated that were able to grow in the presence of a toxic amount of boron and all of them contained the multidrug efflux transporter gene ATR1 (YML116w) in the expression cassette. Our subsequent analysis revealed that ATR1 deletion mutants (?atr1) were sensitive to boron treatment and hyper-accumulated boron inside cells, whereas wild-type cells overexpressing the ATR1 gene were resistant to boron and hypoaccumulated boron in cells. We also analysed the global gene expression pattern in response to boron treatment and found that expression of ATR1 is upregulated along with many other transporter and amino acid biosynthesis genes. Our data suggest that the ATR1 gene functions as a boron efflux pump and is reqired for boron tolerance in yeast cells.