Synthesis of dendrons with bone targeting moieties
Kemik hedefleyici gruplar içeren dendronların sentezi
- Tez No: 232848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çoklu etkileşimler, biyolojik reseptör ve hedefleyici molekül arasındaki bağlanma kuvvetini arttırdığı için; çok fonksiyonlu gruplar taşıyan makromoleküller, ilaç taşıma sistemleri için uygun adaylardır. Dendrimerler, yüzeylerinde çok sayıda ve çok çeşitli fonksiyonel gruplar taşıyabildikleri için, ilaç taşıma sistemleri olarak önemli bir potansiyele sahiptirler. Kemik hastalıklarında, kemik dokusunu hedeflemeyi başarabilmek, hastalık tedavisi için önemlidir. Kemik hedefleyici ligantları taşıyan dendrimerler, kemiğe ilaç taşımak için uygun moleküllerdir. Bu çalışmada kemik hedefleyici bisfosfonat gruplarını bünyesinde bulunduran ve biyolojik olarak bozunabilen poliester dendritik bileşiklerin farklı nesillerinin sentezi gösterilmiştir. Bisfosfonatlar, kemik dokusundaki hidroksiapatite güçlü bir şekilde bağlanabildikleri için, kemik dokusuna ilaç taşımada önemli bir rol oynarlar.Biyolojik olarak bozunabilen poliester dendronları ıraksak sentez rotası kullanılarak sentezlenmiştir. Dendronların yüzeylerindeki hidroksil grupları iyi verimlerle çok değerlikli bisfosfonat gruplarını barındıracak şekilde tetraetil [2-(2,2-dimetil-4,6-diokso-1,3-dioksan-5il)etan-1,1-diil] bisfosfonat ile tepkimeye sokulmuştur. Bisfosfonat gruplarının dendronlara eklenmesini takiben, bisfosfonat esterlerinin koruma gruplarını çıkartma çalışmaları yapılmıştır. Bisfosfonat esterlerinin koruma gruplarını çıkartılması yüksek nesillerde kısıtlı başarıya ulaşmıştır. İleriye dönük çalışmalarda, ilaç molekülü dendronun merkezine bağlanmadan önce, bisfosfonat esterlerinin koruma gruplarını çıkartılmasının optimizasyonu yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Macromolecules containing multifunctional groups are promising candidates for drug delivery systems because a multivalent interaction between biological receptor and a targeting molecule increases the binding strength. Since dendrimers have high density and wide variety of functional groups on their surface, they are emerging as potential vehicles in drug delivery systems. Accomplishment of targeted drug delivery to bone tissues will be instrumental in curing bone related diseases. Dendrimers with appropriate bone targeting ligands could be promising delivery agents to the bone. This study reports synthesis of different generations of biodegradable polyester dendritic compounds containing bone targeting bisphosphonate groups. Bisphosphonates can play an important role in drug delivery to bone tissues due to their strong affinity towards hydroxyapatite in bone tissue.Biodegradable polyester dendrons were synthesized using a divergent synthetic route. The surface of the dendrons consisted of hydroxyl groups that were reacted with tetraethyl [2-(2,2-dimethyl-4,6-dioxo-1,3-dioxan-5yl)ethan-1,1-diyl] bisphosphonate to afford multivalent bisphosphonate containing dendrons in good yields. Following the attachment of bisphosphonate groups onto the dendrons, deprotection studies of phosphonate esters were carried out. The deprotections of all the bisphosphonates were met with limited success in higher generations. Future studies are needed to optimize the final deprotection step before a drug molecule can be attached to the core of these dendrons.