Çukurova Üniversitesi Balcalı kampüs bölgesinde yaşayan Sarcophaga haemorrhoidalis türü kırmızı kıçlı boz et sineği populasyonlarında anomali tipleri ile sıklığının araştırılması ve genomik dna izolasyonu
Research and genomic dna isolation on the populations of the redtailed gray flesh fly sarcophaga haemorrhoidalis anomalic types and frequency living in the Çukurova University Balcali campus
  1. Tez No: 232860
  2. Yazar: MAHMUT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, miyaz parazitolojisi ve gıda maddelerinin ekonomisi açısından önemli olan Sarcophaga haemorrhoidalis türü sineklerin karakterizasyonu; üretimi, çoğalmasının sağlanması sırasında meydana gelebilecek anomalilerin saptanması, davranışlarının incelenmesi, anomaliler ve dişi-erkek populasyon dinamiğinin çıkarılması, yaşam sürelerinin tespiti, pupalaşma evresindeki gelişmelerin incelendiğinde dişi sineklerin yavru bırakması, larvaların pupalaşması, pupalardan ergin sineklerin çıkmaları 14-22 gün aralığında gerçekleşmektedir. 3. generasyonda anomali tipler görülmüştür. Bu türe ait bireylerin kanatları buruşuk, çok küçük bir çıkıntı halini almıştır. Anomali sinekler de aynı zamanda çoğunlukla ayaklarının da kullanılamayacak şekilde oldukları tespit edilmiştir. Yine 3. generasyonda çoğalan sineklerde renk mumsu boz renginden sarısımsı bej renklerde bireyler ortaya çıktığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, characterization and production of Sarcophaga haemorrhoidalis, which is an important fly for myiases parazitology and food economy, has been investigated. During the reproduction period, the anomalies occured, and fly behaviour, life-span, female-male population dynamics were determined. Flies complete their development (egg--larva--pupa--adult) in a short period, 14-22 days. Anomalic flies have been observed on third generation. The wings of this species are formed wrinkled and shriveled-up. Also anomalic flies has been detected that their feet could not be used. Additionally the colour of the flies of the third generation was waxy gray to yellowish-beige.